Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ÚDZS
Foto: SITA / Tomáš Benedikovič
6. júla 2016 10:00 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Úrad pre dohľad vlani uložil 831 právoplatných pokút

Podľa Správy o stave vykonávania verejného zdravotného poistenia za rok 2015 predstavovala celková výška pokút uložených ústredím a pobočkami Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou 594 tisíc eur. 

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) vlani uložil 831 právoplatných pokút poistencom a platiteľom poistného, poskytovateľom zdravotnej starostlivosti a zdravotným poisťovniam.

Z tohto počtu poistencom a platiteľom poistného úrad udelil 704 právoplatných pokút, poskytovateľom zdravotnej starostlivosti 123 a v prípade zdravotných poisťovní to boli štyri právoplatne pokuty. Vyplýva to zo Správy o stave vykonávania verejného zdravotného poistenia za rok 2015, ktorá je medzi nezaradenými materiálmi na rokovanie vlády.

V minulom roku predstavovala celková výška pokút uložených ústredím a pobočkami ÚDZS 594,25 tis. eur. U poistencov a platiteľov poistného išlo o sumu 386,95 tis. eur, u poskytovateľov zdravotnej starostlivosti výška uložených pokút predstavovala 203,1 tis. eur a pri zdravotných poisťovniach sa vyšplhala na 4,2 tis. eur.

Zabúdali ohlásiť platiteľa

Ako sa uvádza v správe, jedným z najčastejších porušení povinností zo strany poistencov bolo neoznámenie zmeny alebo vzniku platiteľa poistného (128 267 porušení povinnosti). Išlo o prípady, kedy poistenec neoznámil zdravotnej poisťovni, že sa stal tzv. samoplatiteľom.

Ďalším porušením povinností bolo nevrátenie preukazu poistenca pri zmene zdravotnej poisťovne, prípadne aj európskeho preukazu zdravotného poistenia (22 255 nevrátených preukazov).

ÚDZS zaznamenal aj 19 478 porušení povinností vyplývajúcich z neoznámenia skutočností rozhodujúcich pre zánik verejného zdravotného poistenia. Do tejto kategórie spadali prípady, kedy poistenec neoznámil zdravotnej poisťovni, že odchádza do zahraničia, kde bude aj zdravotne poistený.

Najčastejšími porušeniami povinností zo strany platiteľov poistného bolo, že riadne a včas neodviedli preddavky na poistné príslušnej zdravotnej poisťovni (2 490 285 prípadov porušenia povinnosti) a porušenie povinnosti predkladania výkazov poistného príslušnej zdravotnej poisťovni (takmer 236 406 prípadov porušenia povinnosti).

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X