ÚDZS adresoval poslancom dôležitú výzvu, kritizuje politizáciu dôležitých úradov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dokumenty, zdravotníctvo
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) žiada poslancov Národnej rady SR, aby neschválili novelu kompetenčného zákona.

Dôležitosť nezávislostí inštitúcií

Výzvou chcú upriamiť pozornosť na dôležitosť nezávislosti inštitúcií, fungujúcej verejnej správy a tiež dodržiavanie práva Európskej únie. Uviedla to hovorkyňa ÚDZS Monika Hudecová.

Novela kompetenčného zákona zásadne mení aj vymenúvanie a odvolávanie predsedu ÚDZS. Ak doteraz predsedu úradu vymenúval a odvolával prezident na návrh vlády po schválení parlamentom, po novom bude túto právomoc vykonávať už len vláda na návrh ministerky zdravotníctva.

Apelujú na členov vlády

Predsedníčka ÚDZS Renáta Bláhová a šéf Protimonopolného úradu SR Juraj Beňa žiadajú členov vlády, poslancov a ostatné inštitúcie, aby neprijímali také opatrenia, ktoré oslabujú odbornú autonómiu a odolnosť regulačných inštitúcií a ktoré sú v rozpore s verejným záujmom, pravidlami EÚ a s Ústavou SR.

„Kvalitu života na Slovensku ovplyvňuje úroveň služieb, ktoré orgány verejnej moci poskytujú verejnosti. Regulačné úrady ochraňujú hospodársku súťaž, bránia vzniku monopolov, ktoré poškodzujú spotrebiteľov. Vo verejnom zdravotníctve dohliadajú na správne poskytovanie zdravotnej starostlivosti, na solventnosť zdravotných poisťovní, ako aj na plnenie reformy optimalizácie siete nemocníc, ktoré je dôležité pre čerpanie prostriedkov z Plánu obnovy,“ uviedol ÚDZS.

Navrhované zmeny sú krokom späť

Kvalita štátnej regulácie podľa úradu závisí od kvality odborných kapacít, od konkrétnych úradníkov, ktorí vydávajú rozhodnutia. Podľa úradu sú navrhované zmeny v kompetenčnom zákone krokom späť.

„Nezvyšujú odborné nároky na predsedov regulačných orgánov, práve naopak. Robia ich závislými na politickej vôli vlády. Pripomíname, že systém bŕzd a protiváh, ktorý v demokratickej spoločnosti chráni pred zneužívaním moci, by mal platiť aj v mechanizmoch, ktoré kreujú verejnú správu personálne i kompetenčne,“ uviedol úrad. Úrad taktiež upozorňuje na hrubé slovné útoky voči niektorým pracovníkom vo verejnej správe, ktoré rázne odsudzuje a považuje ich za odklon od ich profesionalizácie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Juraj BeňaMonika HudecováRenáta BláhováZuzana Dolinková
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaNárodná rada SRPMÚ Protimonopolný úrad SRÚDZS Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou