Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Selfie.jpg
Foto: Pixabay.com
3. augusta 2018 15:44 Zdravotníctvo od vpavZdravotnictve.sk

ÚDZS nepreverí prítomnosť Cigánikovej na operačke

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou mal preveriť prítomnosť poslankyne Janky Cigánikovej na operačnej sále štátnej nemocnice.

Telefonicky ho o to požiadal predseda parlamentného výboru pre zdravotníctvo Štefan Zelník. Dôvodom bolo selfie, ktoré si poslankyňa spravila priamo počas operácie. Podľa stanoviska ÚDZS však na to nemajú kompetenciu.

Etický problém

„Otázka, či sa vopred oznámi pacientovi, kto bude prítomný na operačnej sále počas operácie (mimo zdravotníckych pracovníkov), a že sa bude vyhotovovať nejaká foto (video) snímka pre PR účely (komercia), a nie pre vedecko-edukačné účely, je otázka etického vzťahu medzi lekárom (zdravotníckym pracovníkom) a pacientom,“ komentoval incident ÚDZS.

Etické otázky však posudzuje nezávislá etická komisia. A tú zriaďuje ministerstvo zdravotníctva.

Poslankyňa sa pravdepodobne odfotila mobilným telefónom. Ten patrí medzi predmety, ktoré podľa vyhlášky (MZ SR 553/2007 Z. z.) nemajú na operačnej sále čo robiť. To, či sa predpis dodržiava, však kontroluje zriaďovateľ nemocnice, teda nie ÚDZS.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X