Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tomáš Drucker
Tomáš Drucker Foto: SITA / Jakub Julény
1. apríla 2016 12:52 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Systém DRG by mohol byť podľa Druckera od roku 2017

Podľa ministra zdravotníctva Tomáša Druckera je potrebné zozbierať viaceré ekonomické údaje na to, aby sa mohol systém DRG naceniť.

Plné zavedenie systému platieb za diagnózu (DRG) by mohlo byť od budúceho roka. Pripustil to po tohtotýždňovom rokovaní vlády minister zdravotníctva SR Tomáš Drucker. „Myslím si, že DRG je pripravené, aj sa testovalo, je potrebné zozbierať viaceré ekonomické údaje na to, aby sa mohlo naceniť. Prebehlo mnoho školení. Myslím si, že v priebehu budúceho roka by malo byť DRG zavedené,“ povedal novinárom.

DRG predstavuje klasifikačný systém, ktorý umožňuje zatriediť prípady hospitalizácií podľa diagnóz a diagnostických a liečebných výkonov do skupín s podobným klinickým priebehom a ekonomickými nákladmi. Koncepciu zabezpečenia a zavádzania DRG systému, ktorú vypracoval Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS), vláda schválila 6. júla 2011.

Od začiatku tohto roka začala ostrá prevádzka s neutrálnym financovaním počas jedného roka. Podľa hovorkyne úradu Sone Valášikovej poskytovateľ ústavnej zdravotnej starostlivosti v roku 2016 uvidí úhradu za hospitalizačný paušál v systéme DRG, avšak platba za ukončenú hospitalizáciu bude, podobne ako doteraz, zmluvne dohodnutá na daný rok s príslušnou zdravotnou poisťovňou.

“Tým sa vytvorí časový priestor pre poskytovateľa ústavnej zdravotnej starostlivosti na úpravu vykazovania v systéme DRG, ako aj na úpravu vnútorných procesov,” vysvetlila pred časom postup Valášiková.

Zámerom úradu pre dohľad je vytvorenie časového priestoru v tomto roku, ktorý nenaruší prípadnú finančnú stabilitu nemocníc. Tento model sa podľa ÚDZS osvedčil aj pri zavádzaní DRG v Nemecku, ktorého systém sa na Slovensku implementuje. Od 4. januára tohto roka je sprístupnená nová verzia eDRG portálu.

DRG systém vygeneruje cenu kalkuláciou. Cena za prípad vznikne z násobku základnej sadzby a relatívnej váhy DRG skupiny. V súčasnosti existuje paušál za ukončenú hospitalizáciu. Ten pozostáva z výkonov spoločných vyšetrovacích a liečebných zložiek, zdravotníckych pomôcok a liekov.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X