Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Parlik.jpg
Foto: vZdravotnictve.sk
26. apríla 2016 10:55 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Nové vedenie ÚDZS a VšZP by malo predstúpiť pred výbor, hovoria Beblavý a Suchánek

Nominanti ministra zdravotníctva Tomáša Druckera na manažérske posty v Úrade pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni by sa mali podľa poslancov Miroslava Beblavého a Alana Suchánka predstaviť poslancom a verejnosti ešte pred vymenovaním.

Nové vedenie Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) a Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) by malo pred svojím vymenovaním vystúpiť v parlamentnom výbore pre zdravotníctvo.

K tomuto kroku vyzvali ministra zdravotníctva SR Tomáša Druckera (nominant Smer-SD) a predsedu výboru Štefana Zelníka (SNS) poslanci NR SR Miroslav Beblavý (nezaradený) a Alan Suchánek (OĽaNO/Nova). Poslanci pripomínajú, že vláda sa vo svojom programovom vyhlásení zaviazala v zdravotníctve presadzovať transparentnosť.

„Základným pilierom obnovenia dôvery občanov, ako aj zdravotníckych pracovníkov, v efektívne a spravodlivé zdravotníctvo je zvýšenie transparentnosti na všetkých úrovniach systému. To podľa vlády platí aj pre obsadzovanie výkonných orgánov jednotlivých inštitúcií a zdravotníckych zariadení,“ poznamenali v stanovisku poslanci.

Výberové konanie nebolo

Beblavý so Suchánkom zdôraznili, že minister zdravotníctva sa napriek tomuto záväzku a žiadosti opozície rozhodol neobsadiť najvyššie manažérske a odborné posty v zdravotníctve transparentným výberovým konaním, ale uprednostnil svoje osobné, politické rozhodnutie.

„Je preto absolútne základným predpokladom dôvery to, že jeho nominanti sa predstavia poslancom a verejnosti ešte pred vymenovaním. V prípade zistených nedostatkov charakteru alebo vedomosti bude možné tieto nominácie ešte pred menovaním revidovať a predíde sa tak opakovaniu situácie s ministrom Plavčanom,“ podotkli obaja zákonodarcovia.

Verejnosť má tiež poznať predstavu takto postavených ľudí o tom, ako obnovia dôveru občanov k inštitúciám, ktoré majú viesť. „Bez tohto kroku sa dôvera v úprimnosť úmyslov nového ministra začne strácať už na začiatku, čo by bola škoda,“ dodali Beblavý so Suchánkom.

Stihli by to do 24 hodín

Napriek prebiehajúcemu rokovaniu parlamentu je podľa poslancov možné vystúpenie nového vedenia ÚDZS a VšZP zorganizovať do 24 hodín, pričom nehrozí odklad ich menovania.

Predsedom ÚDZS by sa mal stať Tomáš Haško, ktorý pôsobí v Univerzitnej nemocnici Bratislava ako zástupca riaditeľa pre Nemocnicu Ružinov. Vyplýva to z nezaradeného materiálu, ktorý by mal na stredajšie rokovanie vlády predložiť Drucker.

Šéf rezortu má vybraté mená aj pre vedenie VšZP. „Mám vybraté celé predstavenstvo,“ potvrdil v pondelok po mimoriadnom rokovaní vlády. Drucker dodal, že konkrétne mená prezradí do budúceho týždňa.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X