Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
PROTEST: Spoplatnenie parkovania
Účastníci protestného zhromaždenia proti spoplatneniu parkovísk súkromnou firmou pred Univerzitnou nemocnicou v Ružinove. Bratislava, 4. december 2013. SITA / Jozef Jakubčo
27. apríla 2016 15:21 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

LOZ: Nominácia Haška za šéfa ÚDZS nie je šťastná

Lekárske odborové združenie je presvedčené, že ak má Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou v budúcnosti napĺňať svoje zákonom stanovené funkcie dohľadu, a nie len zakrývať prešľapy v zdravotníctve, je nevyhnutná zmena spôsobu nominácie na spomínaný post.

Nomináciu Tomáša Haška na post predsedu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) nepovažuje Lekárske odborové združenie (LOZ) za šťastnú. Uviedli to odborári vo svojom stanovisku.

„Pán Haško bol zástupcom riaditeľa Univerzitnej nemocnie Bratislava pre Nemocnicu Ružinov v čase, keď sme v roku 2014 odhalili nevýhodný prenájom nemocničných parkovísk pre súkromnú firmu (išlo o parkovisko pri Nemocnici Sv. Cyrila a Metoda a pri nemocnici Ružinov),“ upozornil predseda LOZ Peter Visolajský.

Z prenájmu parkovísk mohla nemocnica mesačne pre potreby pacientov mať navyše od 37 tisíc do 73 tisíc eur. „Namiesto toho zazmluvnila súkromnú firmu za mesačnú sumu 7 937 eur. Je otázne, či môžu takíto ľudia priniesť reálnu zmenu vo fungovaní ÚDZS,“ poznamenal Visolajský.

LOZ je presvedčené, že ak má úrad v budúcnosti skutočne napĺňať svoje zákonom stanovené funkcie dohľadu, a nie len zakrývať prešľapy v zdravotníctve, je nevyhnutná zmena spôsobu nominácie na tento post.

Šéf úradu by mal byť nezávislý

Odborové združenie navrhuje na post predsedu ÚDZS buď nezávislého odborníka, ktorý by bol nominantom profesných a odborových organizácií pôsobiacich v slovenskom zdravotníctve, alebo by tento post mal patriť parlamentnej opozícii.

„To je jediná cesta, ako zabezpečiť nezávislé postavenie tejto inštitúcie v čase, keď mnohí spomedzi odbornej aj laickej verejnosti pochybujú o oprávnenosti jej existencie,“ konštatoval Visolajský.

Odborové združenie víta kroky nového ministra zdravotníctva SR Tomáša Druckera pri odvolávaní viacerých popredných funkcionárov slovenského zdravotníctva, s ktorými sa spájali kauzy netransparentného narábania s verejnými zdrojmi v zdravotníctve.

„Obzvlášť odvolanie Martina Senčáka z postu podpredsedu Úradu pred dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ktorý do tejto inštitúcie prišiel po odchode z postu riaditeľa služobného úradu ministerstva zdravotníctva, vnímame ako prejav snahy ministra zdravotníctva obnoviť dôveru verejnosti v slovenský zdravotný systém,“ podotkol Visolajský.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X