Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zvolen_rtg.jpg
AGEL SK
27. júla 2016 12:26 Zdravotnícke zariadenia od vZdravotnictve.skvZdravotnictve.sk

Zvolenská nemocnica je už úplne digitálna

Polročná modernizácia prízemia chirurgického pavilónu si vyžiadala viac ako 150 tis. eur. V priestoroch pribudla recepcia, vyvolávací systém a pacientom poslúži nový röntgen.

Nemocnica Zvolen, člen skupiny AGEL, v týchto dňoch dokončila rekonštrukciu prízemia chirurgického pavilónu. Modernizácia trvala pol roka a vyžiadala si investíciu vyše 150 tisíc eur. Informovala o tom hovorkyňa Agelu Marta Csergeová.

Pacienti sa tak dočkali nového modernejšieho vstupu, recepcie, nového vyvolávacieho systému, navigačného systému a v neposlednom rade im poslúži aj nový digitálny RTG prístroj.

Nový röntgen skráti čas na vyšetrenie

Najväčšou investíciou bol digitálny RTG prístroj, čím sa kompletne zdigitalizovala celá zvolenská nemocnica. Ako uviedla primárka rádiodiagnostického oddelenia Valentína Rusenková, nový prístroj so sebou prináša množstvo výhod pre pacientov, lekárov a v neposlednom rade má vplyv aj na životné prostredie.

Čas potrebný na vyšetrenie pacienta sa podľa Rusenkovej výrazne skráti a zároveň sa zníži aj radiačná záťaž pacienta. Pacient dostane napálené CD so svojou snímkou. Tá sa zároveň nahrá do „PACSu“, čo je archívna platforma pre nemocnicu, takže lekár na inom oddelení nepotrebuje, aby pacient fyzicky nosil v rámci nemocnice CD.

V prípade potreby môže byť snímka nahratá aj na t3c centrum, čo je rádiologické komunikačné centrum, určené na bezpečný digitálny prenos obrazovej dokumentácie pacientov. „To znamená, že lekár z druhej strany republiky si môže snímku prezrieť on-line,“ vysvetlila Rusenková.

Snímka je zhotovená vo vysokej kvalite, dá sa ňou ľahko manévrovať, zvýrazniť kontrast, jas, inverziu, priame meranie, je možné zväčšovať, respektíve zmenšovať obraz a prakticky sa týmto vylučuje nutnosť opakovania zhotovenej snímky pre nízku kvalitu.

Traumatológia je už na prízemí

Na prízemí chirurgického pavilónu sa nachádzajú všetky potrebné vyšetrovacie a diagnostické pracoviská pre pacientov, ktorí potrebujú chirurgickú prvú pomoc. Traumatologická ambulancia z poschodia bola presťahovaná do nových priestorov na prízemí, aby pacienti nemuseli chodiť po schodoch.

Vo všetkých ambulanciách na prízemí bola vymenená podlahová krytina, kachličky, zariadenie. Vynovili sa aj priestory čakárne, sociálne zariadenia pre pacientov.

Ako povedal riaditeľ Nemocnice Zvolen Jozef Botka, toto pracovisko z hľadiska vybavenia a prostredia zaostávalo za inými, už zrekonštruovanými. „Preto sme sa rozhodli pristúpiť k rekonštrukcii, ktorá už  bola nevyhnutná,“ dodal Botka.

Vyvolávací systém ako v banke

Novinkou je aj systém poradových lístkov. Pacient si pri vstupe vytiahne poradový lístok podľa toho, kam potrebuje ísť. Nad ambulanciami sú displeje, ktoré ukazujú číslo práve ošetrovaného  pacienta. Pri zmene čísla displej vydá krátky zvuk, aby upozornil čakajúcich na zmenu.

Pacienti sú tak menej nervózni, pretože vidia aktuálny stav a tiež koľko pacientov je pred nimi. Eliminuje sa tým aj  možnosť predbiehania sa pacientov, ale samozrejme život ohrozujúce stavy a záchranky majú prednosť.

Vyvolávací systém však okrem pacientov pomáha aj nemocnici – poskytuje totiž dáta, ako napríklad čas čakania pacientov, či trvanie obsluhy pacienta. „Vďaka štatistikám budeme môcť relevantne porovnať dobu čakania pacienta na vyšetrenie u nás a v iných zdravotníckych zariadeniach, pričom porovnávať sa chceme predovšetkým so zahraničnými zariadeniami,“ vysvetlil Botka.

Systém stál viac ako 7 tis. eur a nemocnica očakáva, že jej pomôže zefektívniť manažment pacienta. „Tiež by sme chceli vyvolávací systém zaobstarať na polikliniku, kde je takmer 40 ambulancií,“ prezrádza riaditeľ ďalšie plány do budúcnosti.

Zvolen_recepcia.jpg
AGEL SK

Pribudla recepcia

Ďalšou súčasťou manažmentu pacientov, ktorá doteraz chýbala v chirurgickom pavilóne, je recepcia, kde ich zdravotná sestra bude navigovať a objednávať na presné termíny vyšetrení – v prípade, ak bude potrebné ďalšie riešenie zdravotného stavu pacienta.

Ako priblížil riaditeľ nemocnice, v budove sa nachádza chirurgické, gynekologicko-pôrodnícke oddelenie, oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny a tiež ďalšie vyšetrovacie zložky ako CT, RTG a sono pracovisko. Mnoho pacientov je po vstupe do chirurgického pavilónu zmätených, blúdi a nevie nájsť správnu ordináciu.

„Naším cieľom je, aby pacienti mali kontaktnú osobu, ktorá sa im bude vedieť venovať, usmerniť, čím by sa mali pacienti cítiť bezpečnejšie, pretože budú vedieť, že sa majú na koho obrátiť,“ uzavrel Botka.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X