Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dôvera
Foto: SITA / Tomáš Benedikovič
11. septembra 2017 11:59 Zdravotníctvo od SITASITA

Zväz ambulantných poskytovateľov sa zatiaľ nedohodol s Dôverou

Od 1. júla zväz vypovedal spomínanej zdravotnej poisťovni zmluvu, pričom začala plynúť trojmesačná výpovedná lehota.

Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) sa zatiaľ nedohodol na dodatkoch k zmluvám so zdravotnou poisťovňou Dôvera. Informoval o tom na brífingu predseda správnej rady zväzu Marian Kollár.

Podľa neho predložené návrhy ZAP-u predstavujú výrazný krok k zastaveniu súčasnej alarmujúcej situácie v ambulantnom sektore. „Dohodli sme sa, že si vyhodnotia naše dodatky a budeme sa ešte ďalej baviť,“ povedal Kollár.

Od 1. júla zväz vypovedal spomínanej poisťovni zmluvu, pričom začala plynúť trojmesačná výpovedná lehota. V prípade odmietnutia dodatkov, ZAP bude požadovať riešiť prechodné obdobie tak, aby slovenským pacientom zostala dostupná zdravotná starostlivosť aspoň na súčasnej úrovni a nezvyšovala sa neprimerane ich finančná spoluúčasť.

Rokovania budú pokračovať

Ako uviedol PR špecialista Dôvery Matej Štepianský, ďalšie rokovanie so zväzom by malo byť budúci týždeň v utorok.

Poznamenal tiež, že lekári združení v Zväze ambulantných poskytovateľov odmietli ponuku Dôvery, ktorú už akceptovali lekári spadajúci pod Zdravitu, o.z. a väčšina lekárov bez zastúpenia.

„Momentálne čakáme na návrh zo strany ZAP, ktorý by zvýšil kvalitu a bezpečnosť poskytovanej zdravotnej starostlivosti, z ktorej by profitovali pacienti,“ povedal.

S VšZP sú v dohadovacom konaní

Okrem toho ambulantní poskytovatelia nepodpísali so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VšZP) dodatky k zmluvám, ktoré platili do 30. júna. Dostali sa tak do dohodovacieho konania. Ak sa ani po 60 dňoch rokovania obe strany na výške cien nedohodnú, ambulantní poskytovatelia sú pripravení, že zmluva s VŠZP skončí 30. septembra.

ZAP by mal s VšZP podľa Kollára rokovať tento týždeň v stredu.

Zdravotná poisťovňa Union má so Zväzom ambulantných poskytovateľov uzatvorené zmluvy s dohodnutými podmienkami do 31. marca 2018.

„Spoločne so ZAP vytvárame pracovné skupiny, aby sme spolupracovali na príprave možných úprav pre ďalšie obdobie,“ informovala nedávno hovorkyňa Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

ZAP požaduje v zmluvách s poisťovňami zadefinovať rozsah zdravotnej starostlivosti, a tiež navýšenie financií. Všeobecní lekári požadujú zvýšenie kapitácie na jedného pacienta o jedno euro mesačne, pri špecialistoch je to navýšenie ceny bodu vo VšZP o 14 % a v ostatných poisťovniach o 10 %.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X