Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Zväz ambulantných poskytovateľov sa zatiaľ nedohodol s Dôverou

Dôvera
Foto: SITA / Tomáš Benedikovič

Od 1. júla zväz vypovedal spomínanej zdravotnej poisťovni zmluvu, pričom začala plynúť trojmesačná výpovedná lehota.

Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) sa zatiaľ nedohodol na dodatkoch k zmluvám so zdravotnou poisťovňou Dôvera. Informoval o tom na brífingu predseda správnej rady zväzu Marian Kollár.

Podľa neho predložené návrhy ZAP-u predstavujú výrazný krok k zastaveniu súčasnej alarmujúcej situácie v ambulantnom sektore. „Dohodli sme sa, že si vyhodnotia naše dodatky a budeme sa ešte ďalej baviť,“ povedal Kollár.

Od 1. júla zväz vypovedal spomínanej poisťovni zmluvu, pričom začala plynúť trojmesačná výpovedná lehota. V prípade odmietnutia dodatkov, ZAP bude požadovať riešiť prechodné obdobie tak, aby slovenským pacientom zostala dostupná zdravotná starostlivosť aspoň na súčasnej úrovni a nezvyšovala sa neprimerane ich finančná spoluúčasť.

Rokovania budú pokračovať

Ako uviedol PR špecialista Dôvery Matej Štepianský, ďalšie rokovanie so zväzom by malo byť budúci týždeň v utorok.

Poznamenal tiež, že lekári združení v Zväze ambulantných poskytovateľov odmietli ponuku Dôvery, ktorú už akceptovali lekári spadajúci pod Zdravitu, o.z. a väčšina lekárov bez zastúpenia.

„Momentálne čakáme na návrh zo strany ZAP, ktorý by zvýšil kvalitu a bezpečnosť poskytovanej zdravotnej starostlivosti, z ktorej by profitovali pacienti,“ povedal.

S VšZP sú v dohadovacom konaní

Okrem toho ambulantní poskytovatelia nepodpísali so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VšZP) dodatky k zmluvám, ktoré platili do 30. júna. Dostali sa tak do dohodovacieho konania. Ak sa ani po 60 dňoch rokovania obe strany na výške cien nedohodnú, ambulantní poskytovatelia sú pripravení, že zmluva s VŠZP skončí 30. septembra.

ZAP by mal s VšZP podľa Kollára rokovať tento týždeň v stredu.

Zdravotná poisťovňa Union má so Zväzom ambulantných poskytovateľov uzatvorené zmluvy s dohodnutými podmienkami do 31. marca 2018.

„Spoločne so ZAP vytvárame pracovné skupiny, aby sme spolupracovali na príprave možných úprav pre ďalšie obdobie,“ informovala nedávno hovorkyňa Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

ZAP požaduje v zmluvách s poisťovňami zadefinovať rozsah zdravotnej starostlivosti, a tiež navýšenie financií. Všeobecní lekári požadujú zvýšenie kapitácie na jedného pacienta o jedno euro mesačne, pri špecialistoch je to navýšenie ceny bodu vo VšZP o 14 % a v ostatných poisťovniach o 10 %.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
Autor SITADátum 11. septembra 2017 11:59
K téme , ,

Odporúčame

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...