Znovuotvorenie rehabilitácie v Žiline sa osvedčilo

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
FNsP Žilina
Foto: SITA / Milo Fabian

Na lôžkovej časti fyziatricko-rehabilitačného oddelenia za rok hospitalizovali 583 pacientov

Na lôžkovej časti Fyziatricko-rehabilitačného oddelenia Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline hospitalizovali za posledných 12 mesiacov 583 pacientov.

„Znovuotvorenie lôžkovej časti sa za rok jeho prevádzkovania ukázalo prínosné pre pacientov po poúrazových a pooperačných stavoch pohybového aparátu, po cievnych mozgových príhodách, či pre pacientov s poruchami mobility,“ zhodnotila primárka oddelenia Nina Ľorková.

Vďaka včasnej rehabilitácii sa podľa nej zlepšuje ich sebestačnosť a mobilita a skracuje sa ich pobyt na akútnych lôžkach.

Liečia aj prácou či hudbou

Oddelenie v súčasnosti disponuje 14 lôžkami. Zdravotnú starostlivosť zabezpečuje šesť lekárov, sedem zdravotných sestier a traja fyzioterapeuti.

„Pre pacientov máme vypracovaný celodenný režim. Jeho súčasťou je i dvojfázové cvičenie. Fyzioterapeuti uplatňujú pri liečbe metódy komplexnej fyziatricko-rehabilitačnej starostlivosti, napr. dýchaciu a cievnu gymnastiku, reflexné techniky či liečebnú telesnú výchovu,“ dodáva Ľorková.

Súčasťou starostlivosti je aj cielená a kondičná ergoterapia a muzikoterapia. „Ergoterapia – liečba prácou – je u pacientov obľúbená. Pri pacientoch po cievnych mozgových príhodách ju uplatňujeme pri rozvoji jemnej motoriky, zlepšení koordinácie pohybu. Využívame ju aj pri poúrazových stavoch,“ doplnila vedúca fyzioterapeutka Alena Rihalová.

Obnovenie po desiatich rokoch

Pred rokom obnovilo vedenie nemocnice po viac ako desiatich rokoch fyziatricko-rehabilitačné lôžkové oddelenie. Cieľom bolo zabezpečiť lepšiu a kvalitnejšiu starostlivosť o pacientov po operáciách pohybového aparátu či neurochirurgických operáciách a po úrazoch, ktoré si vyžadujú ďalšiu rehabilitáciu.

„Zažila som profesionálny a ľudský prístup. Fyzioterapeuti pomáhajú a výsledky prichádzajú. Poskytnuté služby mi výrazne pomohli pri rehabilitácii pohybového aparátu,“ uviedla pacientka Eva Benková.

Podľa nemocnice veľký dôraz ošetrujúci personál kladie na vzájomnú komunikáciu.

„Dôležité je počúvať pacientov, čo nám hovoria. Zistiť, čo zhoršuje pacientove symptómy a naopak, čo ich zlepšuje. Do úvahy berieme aj psychickú stránku pacienta. Na základe získaných informácií zo subjektívneho a objektívneho vyšetrenia a špecifickej diagnostiky pomocou opakovaných pohybov určíme špecifický cielený pohyb, ktorý rieši príčinu ochorenia. Úspech príde vtedy, keď bude aj pacient chcieť,“ dodala Rihalová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie FNsP ZA Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina