Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
HPI
Tomáš Szalay | Foto SITA / Robert Tappert
2. januára 2019 8:55 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Zmena v kresle ministra mala podľa HPI v roku 2018 vplyv na tvorbu zdravotnej politiky

Podľa Tomáša Szalaya ministerka Andrea Kalavská, hoci formálne pokračuje v Druckerových zámeroch, presúva ťažisko pozornosti na iné oblasti, ktorým aj viac rozumie.

Rok 2018 v zdravotníctve bol rokom zmeny v kresle ministra. To malo podľa Stredoeurópskeho inštitútu pre zdravotnú politiku (HPI) vplyv aj na tvorbu zdravotnej politiky. Pre agentúru SITA to uviedol výkonný riaditeľ HPI Tomáš Szalay.

Bývalého ministra zdravotníctva Tomáša Druckera totiž nahradila vo funkcii Andrea Kalavská. „Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská, hoci formálne pokračuje v Druckerových zámeroch, presúva ťažisko pozornosti na iné oblasti, ktorým aj viac rozumie,“ zhodnotil Szalay.

Šéf HPI pozitívne vníma, že podporila prevenciu ako tému roku 2019.

Nie všetko sa darí

Štátnym nemocniciam sa však podľa neho stále nedarí hospodáriť bez straty.

„Projekt novej univerzitnej nemocnice v Bratislave uviazol na plytčine. Z liekovej politiky sa stala politická politika,“ uviedol Szalay.

Keďže rok 2019 bude predvolebný, na zásadné zmeny podľa výkonného riaditeľa HPI nebude vôľa.

„Zatiaľ nám rastie ekonomika, teda aj zdroje pre zdravotníctvo. Zároveň s tým však rastú aj ceny za poskytovanie zdravotnej starostlivosti,“ zhodnotil Szalay.

Zdravotníctvu budú chýbať peniaze

Významnou mierou sa pod to podpisuje tlak mzdového automatu, či rýchly rast minimálnej mzdy (od ktorej násobkov sa odvíjajú niektoré tabuľkové pozície).

„Už dnes zdravotné poisťovne upozorňujú, že takto o rok budú zdravotníctvu chýbať peniaze, ak sa rýchlo neprijmú nejaké úsporné opatrenia,“ podotkol Szalay.

HPI plánuje v roku 2019 napísať prognózu a odporúčania pre zdravotnú politiku na roky 2020-2023. Pôjde o ďalšiu publikáciu z edície Základné rámce zdravotnej politiky.

„Chceli by sme tým prispieť do odbornej diskusie, ktorá v predvolebnom období chvíľu zaujíma aj politikov. Máme rozpracované nejaké projekty a spoluprácu aj s kolegami z Česka, určite budeme robiť na ďalšom Sprievodcovi pôrodnicami,“ dodal Szalay.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X