Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Lekar tablet
Foto: Thinkstock
8. augusta 2018 16:56 Zdravotnícke zariadenia od vZdravotnictve.skSITA

Žilinská pohotovosť už ošetrila viac ako dvetisíc pacientov

Žilinská nemocnica prevádzkuje od 1. júla ambulantnú pohotovostnú službu (APS) pre dospelých a taktiež pre deti a dorast

Fakultná nemocnica s poliklinikou (FNsP) Žilina prevádzkuje od 1. júla ambulantnú pohotovostnú službu (APS) pre dospelých a taktiež pre deti a dorast. Podľa jej tlačovej správy za prvý mesiac ošetrili na pohotovosti viac ako dvetisíc pacientov.

Lekári na tomto pracovisku odslúžili 552 hodín a ošetrili 2 182 pacientov. Najčastejším problémom dospelých bola bolesť chrbta, pri nej vyhľadalo pomoc 131 pacientov.

Deti zase najčastejšie bolelo hrdlo a akútny zápal mandlí diagnostikovali v 129 prípadoch.

„Najfrekventovanejší deň bol na APS pre dospelých v nedeľu 29. júla, vtedy sme pomáhali 90 pacientom, a najviac detí – 78 – k nám prišlo v sobotu 7. júla,“ uviedol medicínsky riaditeľ FNsP v Žiline Igor Bízik.

Stále chodia aj tí, čo by nemali

„Stále sa však na pohotovosti stretávame s tým, že pacienti túto zdravotnú starostlivosť zneužívajú a namiesto toho, aby navštívili svojho lekára počas ordinačných hodín,“ upozornil Bízik.

Takíto pacienti podľa neho prídu s ťažkosťami, ktoré často pretrvávajú aj niekoľko dní, radšej poobede na pohotovosť.

„Takýmto spôsobom dochádza k preťaženiu pohotovostných služieb a urgentného príjmu, pričom zdravotníci sú zahltení prípadmi, ktoré nepotrebujú okamžitý lekársky zákrok,“ upozornil riaditeľ.

Rozbeh detskej pohotovosti je problematický

FNsP Žilina získala povolenie na prevádzkovanie APS pre dospelých pre pevný bod Žilina a APS pre deti a dorast pre pevný bod Žilina, Bytča a Kysucké Nové Mesto na základe výberového konania ministerstva zdravotníctva.

Podľa generálneho riaditeľa žilinskej nemocnice Igora Stalmašeka je správne, že sa pohotovosť vrátila priamo do nemocnice. Môžu sa tak zlepšovať podmienky pre lekárov i pacientov.

Aj keď sa na začiatku vyskytli problémy s niektorými detskými lekármi, riaditeľ verí, že sa dohodnú.

„Ponúkli sme im lepšie podmienky a veríme, že sa rozhodnú pristúpiť k slúženiu pohotovostí férovo, keďže ide aj o ich detských pacientov. Mnoho lekárov už pristúpilo k podpísaniu zmluvy a v rokovaniach pokračujeme,“ dodal generálny riaditeľ.

Detská pohotovosť sa nachádza v kompletne zrekonštruovaných priestoroch pod jednou strechou s detským oddelením a nemocnica tiež plánuje pripraviť nové priestory pre dospelých pacientov.

Podľa Bízika lekári slúžia na pohotovosti každý pracovný deň od 16:00 do 22:00 a cez víkendy a sviatky od 7:00 do 22:00.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X