Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Drucker
Foto: SITA / Diana Černáková
28. novembra 2017 14:15 Zdravotníctvo od SITASITA

Zdravotnícky výbor súhlasil s doplnkovými ordinačnými hodinami

Maximálna úhrada pacienta v doplnkových ordinačných hodinách by mala byť 30 eur. Na minulotýždňovom rokovaní výboru sa navrhovala suma 50 eur. Podľa ministra Tomáša Druckera ide o ochranný limit pri priamej úhrade pacienta podľa zverejneného cenníka.

Parlamentný výbor pre zdravotníctvo schválil pozmeňujúci návrh poslanca Tibora Bastrnáka (Most-Híd), ktorým sa zavádzajú doplnkové ordinačné hodiny.

Ako vysvetlil novinárom minister zdravotníctva Tomáš Drucker, doplnkové ordinačné hodiny znamenajú, že ak lekár alebo poskytovateľ zdravotnej starostlivosti splní podmienky ustanovené zákonom, to znamená, musí minimálne poskytovať špecializovanú ambulantnú zdravotnú starostlivosť v rozsahu 30 hodín, všeobecnú 35 hodín týždenne, môže si zriadiť doplnkové ordinačné hodiny v časoch na to presne určených.

Doplnkové ordinačné hodiny budú dobrovoľné. Ako pokračoval šéf rezortu, musia byť schválené vyšším územným celkom.

Najviac 30 % hodín i pacientov

Doplnkové ordinačné hodiny môžu byť v rozsahu maximálne 30 % riadnych ordinačných hodín, taktiež maximálne môže lekár vyšetriť 30 % pacientov, z pacientov, ktorých za týždeň ambulancia ošetrí.

Podľa pozmeňujúceho návrhu by maximálna úhrada pacienta v doplnkových ordinačných hodinách mala byť 30 eur. Na minulotýždňovom rokovaní výboru sa pôvodne navrhovalo 50 eur.

Minister odmieta, že ide o poplatok. „Ide o ochranný limit pri priamej úhrade pacienta podľa zverejneného cenníka,“ vysvetlil Drucker.

Pozmeňujúci návrh taktiež zavádza povinnosť pre špecialistov prijať pacientov do 20 dní od objednania.

Lekári: 30 eur je málo

Prezident Asociácie súkromných lekárov (ASL) Marián Šóth po výbore skonštatoval, že úhrada vo výške 30 eur je málo.

„Sme trochu prekvapení, že takéto pozmeňujúce návrhy tu teraz vznikli, pretože pôvodný návrh bol 50 eur a bez objednávania cez elektronický systém,“ povedal.

Prezident ASL upozornil, že do spomínaných 30 eur sa nezmestia výkony, ktoré sú s veľkým objemom inštrumentária alebo kde treba veľký objem zdravotnej starostlivosti.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X