Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NR SR
SITA / Ľudovít Vaniher
18. apríla 2016 19:52 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Zdravotnícky výbor podporil programové vyhlásenie vlády

Zároveň výbor odsúhlasil poslanecký prieskum v Záchrannej zdravotnej službe v Bratislave a v ZZS v Košiciach

Programové vyhlásenie vlády získalo podporu parlamentného výboru pre zdravotníctvo. Členov výboru o prioritách v časti zdravotníctvo informoval v pondelok minister zdravotníctva SR Tomáš Drucker.

Za hlavné programové ciele v spomínanej oblasti si vláda dala pacienta na prvé miesto, zamerať sa chce aj na transparentnosť, efektívnosť a účelnosť, dôstojnosť povolania či rozvoj, obnovu a modernizáciu.

Poslanci sa vydajú na prieskum v záchranných službách

Zároveň výbor odsúhlasil poslanecký prieskum v Záchrannej zdravotnej službe (ZZS) v Bratislave a v ZZS v Košiciach. Návrh na prieskum predložila poslankyňa za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Jana Cigániková. Nepozdávajú sa jej obstarávania v ZZS v Bratislave pod vedením Borisa Moťovského (už nie je vo funkcii) a v ZZS v Košiciach pod vedením Jána Štesa.

Ako uviedla Cigániková, obstarávania sprevádzajú nejasné pravidlá vo vyhlásených súťažiach a nehospodárne vynakladanie peňazí. Začať sa to malo podľa nej už v roku 2009.

„Už v roku 2009 sa odohral známy sanitkový tender, keď ministerstvo zdravotníctva nakúpilo 140 sanitiek. Cena týchto vozidiel na trhu sa pohybovala od 80- do 100-tisíc eur, ministerstvo za kus zaplatilo 170-tisíc eur,“ pripomenula Cigániková.

Dodala, že štát tak za sanitky Záchrannej zdravotnej služby zaplatil 24 miliónov eur a prerobil asi 10 miliónov eur.

Cigániková upozornila, že tým sa to však neskončilo, do rovnakých sanitiek sa počas ďalších rokov vlievajú ďalšie milióny eur na servis, opravy, prestavby vozidiel, celkovo za 2,2 milióna eur. „No ani to nestačí. Len pred pár mesiacmi ministerstvo vypísalo tender na opravu a úpravu zástavieb pre sanitky Záchrannej zdravotnej služby. Predpokladaná hodnota zákazky na trhu bola 2,5 milióna eur, v zmluve sa však objavila konečná suma takmer 3,5 milióna eur,“ vysvetlila.

Prokurátora najprv oslovia listom

Člen výboru a poslanec za OĽaNO/NOVA Alan Suchánek požiadal o zvolanie mimoriadneho rokovania výboru k zrušeniu obvinení v kauze nákupu CT prístroja v piešťanskej Nemocnici Alexandra Wintera.

Navrhol, aby výbor predvolal Generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, ktorý by objasnil, prečo minulý týždeň Generálna prokuratúra SR (GP) stiahla všetky obvinenia v spomínanom prípade. Výbor sa však uzniesol, že generálneho prokurátora najprv osloví listom.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X