Zdravotnícki asistenti sa premenujú na praktické sestry

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Sestra
Foto: Thinkstock

AKTUALIZOVANÉ – Cieľom premenovania je podľa šéfa parlamentného výboru pre zdravotníctvo Štefana Zelníka zlepšiť pre absolventov stredných zdravotníckych škôl ich spoločenské postavenie a tým zvýšiť záujem o toto povolanie.

Zdravotnícki asistenti sa po vzore z Českej republiky premenujú na praktické sestry. Informoval o tom na tlačovej konferencii predseda parlamentného výboru pre zdravotníctvo Štefan Zelník (SNS).

Pozmeňujúci návrh podporili aj niektorí členovia výboru z radov opozície. „Musím povedať, že na zdravotníckom výbore prestáva politikárčenie, zaoberáme sa odbornými vecami,“ povedal Zelník s tým, že z 11 poslancov hlasovalo za deväť poslancov naprieč politickým spektrom.

Povinná vysoká bola chybou

Ako vysvetlil Zelník, pri zosúlaďovaní nášho vzdelávania so vzdelávaním EÚ nastali v minulosti chybné rozhodnutia.

„Podľa smernice EÚ zdravotná sestra je regulovaným povolaním a musí absolvovať 4 600 hodín praktickej výuky, je úplne jedno, či to absolvuje počas strednej alebo vysokej školy. Nesprávnou aplikáciou európskej smernice sa stalo to, že bolo požadované pre zdravotnú sestru vysokoškolské vzdelanie. Stredné zdravotnícke školy sa dostávali do útlmu a pokračovali vo výchove zdravotníckych asistentov,“ zdôvodnil Zelník.

Podľa neho stredné zdravotnícke školy majú študijný program oveľa náročnejší, ako potrebujú zdravotnícki asistenti, a sú tak viac vzdelaní.

„Preto v minulom roku mohlo ministerstvo zdravotníctva pristúpiť k rozšíreniu kompetencií pre zdravotníckych asistentov,“ doplnil.

Názov praktická sestra podľa šéfa výboru zodpovedá aj ich kompetenciám a praktickému zaradeniu. Cieľom premenovania je podľa Zelníka zlepšiť pre absolventov stredných zdravotníckych škôl ich spoločenské postavenie a tým zvýšiť záujem o toto povolanie.

Chcú tak riešiť nedostatok sestier

Ako pripomenul člen výboru a poslanec OĽaNO Alan Suchánek, stredné zdravotnícke školy boli v minulosti prestížne školy.

„Chodili na ne študovať dievčatá, ktoré mali jednotky, dvojky. My sme túto školu dehonestovali, pritom títo ľudia sa štyri roky vzdelávajú v odbore zdravotníctvo. Oni sa špecializujú a cesta k úspechu je špecializácia,“ dodal.

Poslanec Juraj Blanár (Smer-SD) ocenil, že na výbore dokázali dospieť k pragmatickej zhode.

„To znamená, že hľadáme odpovede na otázky, čo v budúcnosti, keď nám budú odchádzať silné ročníky, ktoré dnes sú tesne pred dôchodkom,“ konštatoval.

Primárnym úmyslom je podľa Blanára nielen zatraktívniť zdravotnícke školy, ale vrátiť im opäť ich postavenie. „Chceme napraviť to, čo voľakedy nebolo dobre interpretované pri implementácii európskeho práva,“ povedal Blanár.

Školy hlásia, že sú pripravené

Prezident Asociácie stredných zdravotníckych škôl (ASZS) SR Miroslav Sekula je veľmi rád, že sa hovorí o takejto zmene, po ktorej asociácia volá od roku 2005.

„Dnes sú tu konečne ľudia, ktorí sú ochotní načúvať tej problematike. Nie len počúvať, ale ju aj meniť,“ dodal.

Podľa prezidenta sú stredné zdravotnícke školy pripravené na zmeny.

Komora sestier je rozhorčená

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) nesúhlasí s návrhom poslancov premenovať zdravotníckych asistentov na praktické sestry. Ako na utorňajšej tlačovej besede uviedla prezidentka komory Iveta Lazorová, tento návrh prijali s rozhorčením.

„Je to nesystémový krok, ktorý vnesie do zdravotníctva ešte väčší chaos, ako je to v súčasnosti,“ povedala Lazorová.

Ako upozorňuje, ide o systémovú zmenu, ktorú politici predkladajú bez predošlej odbornej a spoločenskej dohody s odbornou verejnosťou, stavovskými a odborovými organizáciami v zdravotníctve.

Poslanci túto zmenu nekonzultovali s komorou sestier, s komorou medicínsko-technických pracovníkov, ani so zástupcami ministerstva či hlavnou odborníčkou pre ošetrovateľstvo.

Keď sestra nie je sestra

Problém vidia zástupcovia sestier aj v samotnom názve „praktická sestra“. Ako uviedla hlavná odborníčka ministerstva pre ošetrovateľstvo Helena Gondárová-Vyhničková, praktická sestra v zahraničí znamená sestru s magisterským stupňom vzdelania alebo doktorátom z ošetrovateľstva.

„Riziko vidím v tom, že v praxi budú zamieňané a považované za sestry,“ skonštatovala.

Už v súčasnosti sa pritom dá ošetrovateľstvo študovať aj na strednej škole, ide o odbor všeobecná diplomovaná sestra. Tá aj bez vysokej školy spĺňa predpísané kvalifikačné podmienky pre výkon povolania zdravotnej sestry. Nie všetky školy však tento odbor ponúkajú a študuje ho len málo ľudí.

„Školy asi nemajú kapacity na výučbu sestier,“ skonštatovala Lazorová. Podľa komory je preto tiež otázne, ako budú stredné zdravotné školy pripravené na výučbu praktických sestier.

Politici neprimerane zasahujú

Člen Rady SKSaPA Milan Laurinc vidí neodbornosť návrhu v tom, že politici neprimerane zasahujú do odborných činností sestier.

Niektoré kompetencie praktických sestier budú rozsiahle a v rozpore so smernicou o uznávaní odborných kvalifikácií. „Ide napríklad o podávanie liečivých prípravkov formou intramuskulárnej injekcie a odoberanie žilovej krvi,“ priblížil Laurinc.

Návrh poslancov podľa predstaviteľov sestier nedostatku zdravotníckych pracovníkov nepomôže. Vyzvali preto zákonodarcov, aby riešili skutočné dôvody nedostatku zdravotníckych pracovníkov na základe analýz, a nie na základe populistických rozhodnutí, ktoré budú mať negatívne dôsledky na zdravie a bezpečnosť pacienta a nezatraktívnia povolanie sestry. „Tých má do roku 2020 chýbať v celej Európe viac ako 500 tisíc,“ uzavrela Lazorová.

Bude z toho chaos?

Ako uviedla na utorňajšom rokovaní parlamentného výboru pre zdravotníctvo poslankyňa OĽaNO Elena Červeňáková, zdravotnícky asistent spĺňa podmienky vzdelávania zdravotníckeho asistenta, preto nie je možné v praxi vymeniť tento pojem za praktickú sestru.

„Bude to vyvolávať chaos, samozrejme, oslabí to poskytovanie zdravotnej starostlivosti,“ povedala. Poslankyňa nie je členkou výboru, avšak jej bolo umožnené vystúpiť na výbore.

Predseda výboru Zelník odmieta, že by zmena vyvolala chaos. „Neprichádza do úvahy, to je niekoho utkvelá predstava a nesúhlasíme s tým,“ reagoval.

Kalavská: A budú to sestry

„Mne to je jedno ako sa bude volať, či asistent alebo praktická sestra. Urobili sme to, že prvýkrát v histórii tento jedinec, čo [vyštuduje] túto strednú zdravotnícku školu, môže študovať diaľkovo ošetrovateľstvo,“ povedala ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská na výbore.

Zmena by podľa nej mala platiť od 1. septembra.

Ministerka argumentovala tým, že pôjde o 100-percentnú sestru, pretože má štyri roky ošetrovateľstva na strednej škole a tri alebo štyri roky diaľkového štúdia.

Ministerka pripomenula, že rezort upravil kompetencie zdravotníckym asistentom, čo sa nepozdávalo sestrám. „Prečo, keď ste preťažené, prečo nechcete, aby bral krv zdravotnícky asistent? Však, do kelu, tak teda nech zoberie tú krv,“ doplnila šéfka rezortu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia