Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Zdravotníci sa často stávajú terčom útoku pacientov

Agresivita.jpg
Foto: Pixabay.com

Najčastejšiu skúsenosť s agresívnymi pacientmi majú na Slovensku sestry z jednotiek intenzívnej starostlivosti či psychiatrie.

Zdravotníci sa často stávajú terčom útoku od pacientov alebo ich sprievodu. Výskum uskutočnený na anonymnej vzorke 1 220 sestier z celého Slovenska v prvej polovici roka 2015 ukázal, že viac ako 97 % sestier sa počas posledných 12 mesiacov pred vyplnením dotazníka stretlo s nejakou formou násilia.

S verbálnou agresiou má skúsenosť 96,8 % sestier, s fyzickou agresiou 83,3 % z nich. Najčastejšiu skúsenosť s agresívnymi pacientmi majú na Slovensku sestry z jednotiek intenzívnej starostlivosti, z psychiatrie a tam, kde sa pracuje na viaczmennú prevádzku.

Medzi dôvodmi agresie uvádzali sestry napríklad odmietnutie hospitalizácie, odsunutie výkonu alebo nespokojnosť pacienta s úrovňou poskytovanej starostlivosti.

Sexuálna agresia smeruje predovšetkým na mladšie sestry

Výskyt sexuálnej, či už verbálnej alebo fyzickej agresie, uviedli sestry v 68,4 % a s tým, že u sestier s vekom do 30 rokov bol tento jav početnejší.

„Výsledky ukazujú enormný výskyt agresie pacientov voči sestrám v slovenských nemocniciach. Alarmujúci je najmä fakt, že predovšetkým pri telesných formách agresie Slovensko výrazne presahuje počet útokov na sestry v zahraničí,“ komentuje výsledky štúdie jej autorka Martina Lepiešová z Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine.

V ČR menej, stále je to však 90 %

V ČR sa 90 % zdravotníkov stalo terčom útoku od pacientov alebo ich sprievodu. S vyhrážkami a nadávkami sa stretlo 78 % zdravotníkov, fyzické násilie zaznamenalo 23 % opytovaných.

Vyplýva to z výskumu člena pracovnej skupiny Aesculap Akademie Jaroslava Pekaru na 896 českých zdravotníkoch.

Z výskumu Martiny Lepiešovej vyplynulo, že výskyt agresívneho správania pacientov v Česku a na Slovensku je skoro rovnaký.

„Na základe štúdia faktorov, ktoré k agresivite vedú, možno predpokladať, že na Silvestra opäť útoky pribudnú,“ hovorí Jaroslav Pekara z Aesculap Akademie.

Nadávky aj fyzické útoky

„Pacientka so mnou vyrazila dvere kvôli tomu, že som jej chcela zabrániť v úteku zo sprchy,“ opisuje v štúdii jeden zo svojich negatívnych zážitkov nemenovaná všeobecná sestra s 12-ročnou praxou v ČR.

„Povedal mi, aby som sa pozrela na seba, že som tučná ako krava,“ opisuje nepríjemnú scénu s chronicky chorým pacientom z dialyzačného strediska všeobecná sestra s 22-ročnou praxou.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
Dátum 28. decembra 2016 15:17Zdroj SITA, vZdravotnictve.sk

Odporúčame

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...