Zdravotníci nedôverujú Čislákovi, obrátili sa na Fica

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viliam Čislák
SITA / Robert Tappert

Stavovské a odborové organizácie pôsobiace v zdravotníctve od premiéra očakávajú, že si vypočuje ich argumenty, prečo sú proti návrhu ministerstva zdravotníctva, ktorý upravuje odmeňovanie zdravotníkov. 

Minister zdravotníctva Viliam Čislák (nominant Smer-SD) stratil dôveru zdravotníkov pre legislatívny návrh, ktorý má riešiť ich odmeňovanie, rozhodli sa preto obrátiť priamo na premiéra Roberta Fica. V stredu napoludnie mu do podateľne Úradu vlády SR zaniesli predstavitelia štyroch komôr a dvoch odborových organizácií žiadosť o stretnutie.

„Očakávame, že sa s nami stretne a budeme mu môcť predostrieť naše argumenty, prečo nesúhlasíme s takto predloženým návrhom zákona a samozrejme, že očakávame ústretovosť vlády k tomu, aby sa našli prostriedky na platy zdravotníckych pracovníkov,“ povedala prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) Iveta Lazorová pred odovzdaním žiadosti.

Stavovské organizácie konštatujú, že až 60 tisíc zdravotníkov nie je spokojných so svojim odmeňovaním, napriek tomu minister neurobil žiaden krok, aby túto situáciu zlepšil. Zdravotníci od dlho sľubovaného zákona očakávali, že splní ich mzdové nároky a ustanoví rovnaké pravidlá pre všetkých, čo sa však nestalo.

Návrhu, ktorý predložil rezort zdravotníctva vyčítajú, že bude minimálnu základnú zložku mzdy garantovať len v štátnych zdravotníckych zariadeniach, namietajú aj voči výške samotných koeficientov ako i voči tomu, že pri odmeňovaní nezohľadňuje dĺžku praxe. Ministerstvo zdravotníctva rieši platy zdravotníkov v návrhu novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. K legislatíve bolo nedávno ukončené pripomienkové konanie.

Pripomienky ministerstvo ignorovalo

K novele podali komory a odbory zásadné pripomienky, ktoré podľa slov Lazorovej neboli vôbec ministerstvom akceptované. „Čo je nepochopiteľné po dva a pol roku stretnutí na ministerstve zdravotníctva a našich argumentáciách,“ povedala prezidentka komory sestier. Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek (OZSaPA) iniciovalo aj hromadnú pripomienku k novele, podľa predsedníčky Moniky Kaveckej sa pod ňu podpísalo cez 3 600 ľudí.

Lazorová Čislákovi vyčíta, že sa s komorami k návrhu nestretol ani raz a prítomný nebol ani na pripomienkovom konaní. „Je minimálne zvláštne, že 60 tisícová armáda zdravotníckych pracovníkov nestojí ministrovi za to, aby sa zúčastnil na rozporovom konaní a viedol s nami dialóg,“ skonštatovala Lazorová. V tomto momente už nevidí priestor na rokovanie s ministrom.

Za veľké pozitívum označila aspoň to, že v tejto veci sa dokázalo spojiť viacero zdravotníckych profesií, ktoré majú rovnaké požiadavky. Teraz budú očakávať, ako s návrhom naloží Hospodárska a sociálna rada, ktorej rokovanie predchádza samotnému rokovaniu vlády. „Podľa toho sa potom zariadime,“ odkázala prezidentka SKSaPA.

Spoločný postup sa rozhodli zvoliť SKSaPA, OZSaPA, Slovenská komora medicínsko-technických pracovníkov, Slovenská komora fyzioterapeutov, Slovenská komora zdravotníckych záchranárov a Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb.

Sestry sa na premiéra v jeho druhom funkčnom období obracajú už po druhýkrát. V októbri 2013, keď stanovali pred jeho úradom, aby poukázali, že sa nerieši ich platová otázka, mu zaniesli memorandum. Predseda vlády ich vtedy prijal.

Tlačový odbor úradu vlády v stredu v reakcii na podanú žiadosť odkázal, že bude postupovať v súlade s pravidlami. „Uvedená žiadosť bola doručená na Úrad vlády SR, s jej obsahom sa oboznámime a v súlade s pravidlami pre písomnosti tohto typu budeme žiadateľov informovať o ďalšom postupe,“ uviedol Úrad vlády SR pre agentúru SITA.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SROZSaPA Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiekSKSaPA Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek