Zdravotníci hrozia výpoveďami

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sestry
Foto: SITA / Marko Erd

Sestry, fyzioterapeuti a medicínsko-technickí pracovníci sú nespokojní s navrhovaným zákonom o mzdách

Zdravotnícki pracovníci hrozia výpoveďami pre navrhovaný vládny zákon o úprave mzdy zdravotníckych pracovníkov, ktorý mieri do parlamentu. Vyplýva to z Deklarácie o pripravenosti k ukončeniu pracovného pomeru, ktorú predstavili zástupcovia Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek (OZ SaPA), Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA), Slovenskej komory medicínsko-technických pracovníkov a Slovenskej komory fyzioterapeutov v stredu na spoločnej tlačovej konferencii pred Úradom vlády SR.

„Spojili sme sa, všetci zdravotnícki pracovníci, aby sme na protest proti predkladanému návrhu zákona vyjadrili svoju vôľu na pripravenosť na ukončenie pracovného pomeru, pretože tri roky nás nikto nepočúval. Po rokovaniach, ktoré boli skôr monológ ako dialóg, vláda predložila tento návrh,“ uviedla predsedníčka OZ SaPA Monika Kavecká.

Najzásadnejšia požiadavka bolo zvýšenie koeficientu za každé tri roky praxe o 0,03-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve pre sestry a pôrodné asistentky vo všetkých zdravotníckych zariadeniach, zariadeniach sociálnych služieb a zariadeniach sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately.

„Je to spravodlivé, je to z historického hľadiska tak vždy dané u všetkých zdravotníckych pracovníkov, tak nevidíme dôvod, prečo by to nemalo platiť,“ poznamenala Kavecká.

Ako informovala predsedníčka OZ SaPA, so zberom podpisov deklarácie už začali. „Chcem upozorniť, že táto deklarácia pripravenosti zdravotníckych pracovníkov na ukončenie pracovného pomeru nie je deklarácia proti našim zamestnávateľom, ale je to proti systémovej zmene, ktorá slovenskému zdravotníctvu len ublíži,“ upozornila Kavecká. Koľko podpisov chcú zástupcovia zdravotníckych pracovníkov vyzbierať, nekonkretizovali.

Žiadajú pokryť všetky náklady

Jednou z požiadaviek v deklarácii je zabezpečiť platby zo zdravotných poisťovní tak, aby mali zdravotnícke zariadenia pokryté všetky náklady súvisiace so zdravotnou starostlivosťou.

Predstavitelia stavovských a odborových organizácií tiež žiadajú odmeňovanie zdravotníckych pracovníkov na základe zákona vo všetkých zdravotníckych zariadeniach, zariadeniach sociálnych služieb a zariadeniach sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately bez diskriminácie.

Požiadavkou je aj započítanie času materskej dovolenky, rodičovskej dovolenky a práceneschopnosti do času odbornej praxe pre účely mzdového ohodnotenia.

Podmienkou, ktorá by sa mala splniť, je zvýšenie počtu sestier a pôrodných asistentiek tak, aby bola zabezpečená kvalitná zdravotná starostlivosť pre pacienta, garantovať tieto počty zákonom a zaviesť trestnú zodpovednosť v prípade ich nedodržania.

Podľa prezidentky Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Ivety Lazorovej je spomínaná deklarácia testom zamestnancov v zdravotníctve, či sú ochotní pre zmenu niečo urobiť. „Ak títo zamestnanci nebudú ochotní podpísať deklarácie, bude to svedčiť asi o tom, že nemajú snahu niečo zmeniť,“ doplnila. Ako dodala Lazorová, ak sa nezastabilizujú zdravotnícki pracovníci, nielen sestry, tak určite bude kvalita starostlivosti rapídne klesať.

Ministerstvo zdravotníkom nerozumie

Ako reagoval hovorca ministerstva zdravotníctva Peter Bubla, požiadavkou sestier od začiatku rokovaní bolo, aby mali platové podmienky legislatívne upravené rovnako ako lekári. „Tejto požiadavke sme v plnej miere vyhoveli. Úprava platov všetkých zdravotníckych pracovníkov v návrhu zákona o poskytovateľoch, ktorý je momentálne v legislatívnom procese, je totožná s úpravou pre lekárov,“ vysvetlil.

Bubla zároveň pripomenul, že uvedená osobitná úprava pokrýva platy všetkých zdravotníkov vo všetkých ústavných zariadeniach bez rozdielu zriaďovateľa. „Ide o zmenu, ktorá zahrnie takmer 38-tisíc zdravotníkov. Plošne sa navýšia platy o približne 16 percent. Zvýšenie mzdy v niektorých súkromných nemocniciach bude o 200 až 300 eur. Návrh garantuje každoročnú valorizáciu platov,“ dodal hovorca.

Celkovo tak podľa Bublu pôjde na pokrytie navýšenia platov v budúcom roku 55 miliónov eur. „Takúto rozsiahlu úpravu, ktorú sa ministrovi zdravotníctva podarilo presadiť, považujeme za zásadnú a nerozumieme tomu, že uvedené zmeny môžu byť dôvodom na konanie, ktoré avizujú zástupcovia niektorých organizácií,“ uzavrel Bubla.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie OZSaPA Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiekSKSaPA Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek