Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Business 740077_1280.jpg
Pixabay.com
8. októbra 2015 10:50 Poisťovníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Zdravotná poisťovňa Dôvera verí v dohodu so SLÚŠ

Ako poznamenal PR špecialista Dôvery Matej Štepianský, cieľom poisťovne je, aby lekári mali čo najviac dôležitých informácií, ktoré môžu zohľadniť pri pacientovej liečbe.

Zdravotná poisťovňa Dôvera je presvedčená, že dosiahne čoskoro dohodu na nových zmluvných podmienkach so Slovenskou lekárskou úniou špecialistov (SLÚŠ). „Slovenská lekárska únia špecialistov odmieta uzavrieť dodatky k zmluvám, ktoré majú priniesť lekárom okrem výhodnejších cenových podmienok aj prístup k dôležitým informáciám o liečbe pacientov. Pre našich poistencov sa tým nič nemení, lekári špecialisti ich budú naďalej ošetrovať, tak ako doteraz, v súlade s platnými zmluvami,“ uviedol PR špecialista Dôvery Matej Štepianský.

Dôvera odmieta tvrdenia o obmedzovaní zdravotnej starostlivosti pre pacientov

Ako poznamenal, cieľom poisťovne je, aby lekári mali čo najviac dôležitých informácií, ktoré môžu zohľadniť pri pacientovej liečbe. „Je preukázané, že informácie o liekových interakciách, ktoré služba Bezpečné lieky online poskytuje, prispievajú k zvýšeniu bezpečnosti liečby pacientov. Okrem nich budú môcť lekári vydávať aj takzvané elektronické recepty, čo znamená zásadný prelom v elektronizácii zdravotníctva, ale napríklad aj minimalizovanie rizika na falšovanie lekárskych receptov,“ doplnil Štepianský.

K používaniu spomínanej služby však Dôvera nikoho nezaväzuje, ale prináša možnosť používať ju. „Odmietame tvrdenie SLÚŠ o obmedzovaní zdravotnej starostlivosti pre pacientov. Práve naopak, služba Bezpečné lieky online prináša predpoklady na bezpečnejšiu liečbu našich poistencov,“ uzavrel Štepianský.

SLÚŠ chce posúdenie zmlúv a dodatkov

SLÚŠ vyzvala všetkých lekárov bez ohľadu na členstvo v nejakej lekárskej organizácii, aby nepodpisovali nový dodatok k zmluvám so zdravotnou poisťovňou Dôvera, pretože podľa nej nie je v súlade so zákonom a poškodzuje práva občana – pacienta. Ako v stredu na tlačovej besede uviedol prezident SLÚŠ Andrej Janco, únia súčasne vyzýva premiéra Roberta Fica, vládu i parlament, ako aj legislatívcov, aby dali posúdiť zmluvy a dodatky všetkých zdravotných poisťovní s lekármi, či sú v súlade s platnou legislatívou o poskytovaní zdravotnej starostlivosti a ústavou.

Zdravotné poisťovne narábajú s peniazmi občanov, nejde o súkromné zdroje, z ktorých hradia poskytovanie zdravotnej starostlivosti. „Obsah zmlúv a dodatkov upravujúcich poskytovanie zdravotnej starostlivosti by mal podliehať zákonnej kontrole,“ povedal Janco. Tým sa podľa jeho slov zabráni porušovaniu práv pacientov zo strany poisťovní.

Podľa Janca zdravotné poisťovne cez dodatky k zmluvám obmedzujú lekárov v poskytovaní zdravotnej starostlivosti v zmysle zákona a de facto bránia lekárovi stanoviť v rámci vyšetrenia správnu diagnózu. „V novom dodatku sa vymedzuje rozsah laboratórnych a iných vyšetrení, ktoré nesmieme urobiť podľa našich odbornosti, čo nie je v poriadku. Pacient nepríde do ambulancie na to, aby som mu vysvetlil, čo nesmiem pre neho urobiť, ale na to, aby som určil správnu diagnózu. Lekár nesmie byť obmedzovaný. Hlavným kritériom našej práce musí byť medicínske kritérium a všetky ostatné kritériá, ako napríklad finančné, nás nesmú obmedzovať,“ povedal Janco.

Janco za neprijateľné označil aj ceny za výkony zo strany poisťovne Dôvera, ako aj podmienku, že buď lekár dodatok podpíše, alebo mu bude znížená cena bodu za jeho výkon, či dokonca s ním zrušia zmluvu. Doplnil, že na lekárov je vyvíjaný neprimeraný nátlak.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X