Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Keyboard 453795_1920.jpg
Pixabay.com
22. októbra 2015 13:26 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skvZdravotnictve.sk

Zavedenie eHealthu by sa už podľa rezortu zdravotníctva nemalo posúvať

Na projekte elektronického zdravotníctva sa začalo pracovať od roku 2008, pričom sa naň doposiaľ vynaložilo 47 miliónov eur.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR nepredpokladá ďalší posun zavedenia elektronického zdravotníctva (eHealth) na Slovensku. Konštatoval to pre portál vZdravotnictve.sk hovorca rezortu Peter Bubla.

„Riešenie je pripravené, testuje sa, na jeseň plánujeme začať s pilotnou prevádzkou u vybraných poskytovateľov, po ktorej nič nebude brániť tomu, aby boli postupne pripájaní ďalší poskytovatelia zdravotnej starostlivosti. Aktuálne nevidíme dôvod na posun legislatívne daného termínu, a to 1. januára 2017,“ vyhlásil.

Zavedenie eHealth na Slovensku sa niekoľkokrát posúvalo, naposledy za ministerky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej. Doposiaľ sa naň vynaložilo 47 miliónov eur.

V polovici júna rezort zdravotníctva predstavil na konferencii, ako bude v praxi eHealth pracovať a teda ako sa budú zapisovať dáta, čo všetko bude lekár i pacient v elektronickej zdravotnej knižke vidieť, ako bude fungovať vydávanie liekov bez papierového receptu, či ako sa budú zadávať žiadanky na laboratórne vyšetrenie.

Pacienti budú mať zároveň do spomínaného termínu vydané nové elektronické zdravotné preukazy s čipom. V rámci skúšobnej fázy budú pacientom postačovať aj elektronické občianske preukazy. Všeobecný lekár sa k údajom svojho pacienta dostane automaticky, všetci ostatní lekári budú potrebovať súhlas pacienta.

Okrem elektronickej zdravotnej knižky pôjde do skúšobnej prevádzky aj národný portál zdravia, ktorý bude okrem iného slúžiť ako vstupná brána pre služby elektronického zdravotníctva, skúšať sa bude aj elektronická preskripcia, dispenzácia a medikácia, ako aj eAlokácia.

Po začatí skúšobnej prevádzky bude nasledovať postupné pripájanie všetkých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti do národného zdravotníckeho informačného systému (NZIS). Prevádzkovateľom NZIS bude Národné centrum zdravotníckych informácií.

Na projekte elektronického zdravotníctva sa začalo pracovať ešte v roku 2008.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X