Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
krv_odber
3. decembra 2015 17:00 Zdravotnícke zariadenia od vZdravotnictve.skSITA

Zamestnanci UNLP darovali krv pacientom

Do tretieho ročníka Mikulášskej kvapky krvi sa zapojilo 132 zamestnancov Univerzitnej nemocnice L. Pasteura (UNLP) v Košiciach. Darovať krv po vstupnom vyšetrení mohlo 123 z nich, na odbere sa zúčastnilo aj 17 prvodarcov. Informovala o tom dnes hovorkyňa univerzitnej nemocnice Ladislava Šustová.

Tretí ročník Mikulášskej kvapky krvi s UNLP otvoril darovaním krvi riaditeľ Milan Maďar, ktorý prezradil, že do odberového kresla si sadol dvakrát. Podotkol, že denne sa v UNLP vykoná zhruba 200 operácií, pri ktorých ide o nepredvídateľné straty krvi a záchranu životov pacientov i detí.

„Ako chirurg mám rešpekt pred osudmi ľudí a aj toto je cesta, ktorá môže urobiť šťastnými nielen darcov, ale aj celé rodiny pacientov často v ohrození života,“ povedal Maďar.

Medzi rekordmanov v darovaní krvi patrí 49-ročný Peter Šebok z Oddelenia dopravy a informačných služieb. Dnes sa môže pochváliť 117. odberom. Je držiteľom diamantovej Janského plakety i Kňazovického medaily, UNLP mu pri príležitosti 90. výročia od vzniku nemocnice vlani udelila za jeho dobročinnosť pri darovaní krvi pamätnú plaketu.

„UNLP spotrebuje ročne v priemere krv od takmer 10 000 darcov. Často ide o vážne poúrazové stavy a náročné život zachraňujúce operácie, pri ktorých nezastupiteľnú úlohu majú dostatočné zásoby krvi, ktorých nikdy nie je dosť. Preto sme vytvorili príležitosť pre všetkých našich zamestnancov, aby mohli pomôcť aj darovaním krvi,“ povedal Maďar.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X