Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Iveta Lazorová
Prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) Iveta Lazorová SITA / Marko Erd
23. septembra 2015 12:32 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Zákon o odmeňovaní je zlý, hovoria zdravotníci

Návrh zákona o odmeňovaní zdravotníckych pracovníkov, ktorý smeruje do parlamentu, je podľa stavovských a odborových organizácií v zdravotníctve nesystémový, demotivujúci a zbytočný. Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek upozorňuje, že spôsobí zníženie platov sestier v štátnych zariadeniach, najmä tých s najdlhšou praxou. 

Navrhovaný zákon o úprave miezd zdravotníckych pracovníkov zhorší situáciu v odmeňovaní zdravotníkov. Predstavitelia stavovských a odborových organizácií v zdravotníctve upozorňujú, že mzda sa zvýši len pracovníkom v súkromných zdravotníckych zariadeniach, pričom v štátnych zariadeniach sa mzda môže znížiť. Na stredajšej tlačovej besede to uviedla prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) Iveta Lazorová.

Ako Lazorová upozorňuje, nový zákon je demotivujúci pre štátne zdravotné sestry s niekoľkoročnou praxou, ktorým klesne základná zložka mzdy. Podľa nového zákona sa sestre s 12-ročnou praxou znižuje garantovaný minimálny mzdový nárok z 744,50 eura (810,50 eura so špecializáciou) na 652 eura (772,80 eura so špecializáciou).

Podľa Lazorovej pocítia najväčší pokles tie najskúsenejšie sestry. „Sestre s 33-ročnou praxou klesne minimálny mzdový nárok z 928 eur (994 eur so špecializáciou) na 652,08 eur (772,80 eur), čo je nesystémové a demotivujúce,“ povedala.

Prezidentka SKSaPA pripomína, že minister zdravotníctva Viliam Čislák predložil parlamentu nový návrh zákona bez akéhokoľvek dialógu a bez dohody so stavovskými a odborovými organizáciami. „Naozaj, nech sa na mňa pán minister zdravotníctva nehnevá, ale už mám pocit, že žije v inej krajine ako na Slovensku. Pýtame sa tiež pána Viliama Čisláka, nech nám ukáže výplatnú pásku takej sestry na Slovensku, ktorá zarába dvetisíc eur, ako to tvrdil, lebo my takú kolegyňu nepoznáme,“ vyhlásila Lazorová.

Platy nebudú kryté

Podľa stavovských a odborových organizácií nie je od roku 2016, kedy má nový zákon platiť, zabezpečené finančné krytie platov zdravotníckych pracovníkov. Predstavitelia stavovských a odborových organizácii upozorňujú, že vládou sľúbených 86 mil. eur nepôjde na mzdy sestier, ale v mesiacoch november a december pokryje dlhy nemocníc, najmä platov lekárov a pracovníkov, ktorých mzdy nedosahujú úroveň minimálne mzdy. SKSaPA pripustila, že sestrám v neštátnych zariadeniach sa plat mierne zvýši, no tiež upozorňuje že neštátnych sestier je len jedna tretina a ich platy budú „zabetónované na dvadsať rokov.“

Predstavitelia stavovských a odborových organizácií trvajú na svojich požiadavkách, s ktorými sa chcú obrátiť na zákonodarcov. Prvou požiadavkou bolo, aby zákon platil pre všetkých zdravotníckych pracovníkov bez ohľadu na to, v akom prostredí pracujú.

Druhou požiadavkou je žiadosť zvýšiť koeficienty pre výpočet základnej zložky mzdy. V Českej republike v prípade sestier či obdobne náročných povolaní dosahuje mzda 120 % z priemernej mzdy v národnom hospodárstve, na Slovensku je to niečo cez 80 %.

Treťou požiadavkou je zvýšenie základnej zložky mzdy o koeficient 0,03 za každé tri roky praxe, ktorý by podľa SKSaPA pôsobil ako jeden zo stabilizačných faktorov pre zotrvanie v náročnom zdravotníckom povolaní. V súčasnosti to predstavuje sumu 25,74 eura.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X