Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sanitky
Foto: SITA / Dušan Hein
22. júna 2016 12:56 Ostatné od vZdravotnictve.skSITA

Záchranky v Bratislave a Košiciach chystajú tendre

Ministerstvo zdravotníctva chce zároveň pripraviť do konca tohto roka koncepciu komplexnej obnovy vozidlového parku ZZS Bratislava a ZS Košice. 

Bratislavská a košická záchranná zdravotná služba (ZZS Bratislava a ZS Košice) pripravujú súťaže na opravy a servis spolu s dodaním náhradných dielov do motorových vozidiel. Ako informovalo Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR, jediným hodnotiacim kritériom súťaží bude najnižšia cena, pričom výber dodávateľa sa uskutoční prostredníctvom Elektronického kontraktačného systému (elektronické trhovisko).

Výber poskytovateľa alebo poskytovateľov servisných prác a náhradných dielov bude na obdobie 12 mesiacov. Ministerstvo predpokladá hodnotu zákazky na 890 tisíc eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH) eur počas trvania zmluvy pre ZZS Bratislava a 980 tisíc eur bez DPH pre ZS Košice.

Obstarávateľ od úspešného uchádzača (uchádzačov) očakáva opravy a údržby vozidiel, záručný a pozáručný servis vozidiel, mechanické, elektrikárske, klampiarske, lakovnícke, diagnostické a pneuservisné práce vrátane prevádzkovania call – centra s non-stop službou.

Rekordér Furgon najazdil vyše 441 tisíc kilometrov

Ministerstvo zároveň pripraví do konca tohto roka koncepciu komplexnej obnovy vozidlového parku ZZS Bratislava a ZS Košice. ZZS Bratislava má vo svojom vozovom parku celkovo 125 motorových vozidiel.

V šiestich krajoch SR – Bratislavskom, Nitrianskom, Trenčianskom, Trnavskom, Banskobystrickom a Žilinskom prevádzkuje 62 staníc s 96 sanitkami. Tieto spolu v minulom roku absolvovali 138 tisíc výjazdov a najazdili takmer 4 milióny kilometrov, to predstavuje v priemere takmer 63-tisíc kilometrov na jednu stanicu.

Okrem toho používa ZZS Bratislava aj 29 úžitkových a referentských vozidiel, ktorými sa robí predovšetkým rozvoz zdravotníckeho materiálu a zvoz materiálu na likvidáciu (nebezpečný odpad, nespotrebiteľný majetok na likvidáciu).

„Sanitky sú vyrobené v rokoch 2005 až 2010 a takmer všetky majú najazdených viac ako 200 tisíc kilometrov. Až 32 sanitiek má najazdených viac ako 300 tisíc kilometrov a 6 sanitných vozidiel už prekročilo 400-tisícovú hranicu. Najviac kilometrov, až 441 358, má najazdené vozidlo VW Transportér T5 Furgon,“ informovalo ministerstvo.

V roku 2015 predstavovali náklady na opravu a servis jedného vozidla ZZS Bratislava priemerne 9 tisíc eur bez DPH. Najčastejšími servisnými prácami boli pravidelné servisné prehliadky vozidiel, opravy podvozku a motorových častí, opravy alternátora, klimatizácie a turbodúchadla.

V Košiciach na servis vlani vynaložili 450 tis. eur

ZS Košice prevádzkuje 47 staníc a pôsobí na území Košického, Prešovského a Žilinského kraja so 79 motorovými vozidlami, z toho 63 sú sanitné vozidlá a 16 je dispečerských vozidiel.

Dispečerské vozidlá sú určené predovšetkým na výkon kontrolnej, zásobovacej (lieky, zdravotnícky materiál a iný kancelársky či hygienický materiál), technickej a servisnej podpory nepretržitej prevádzky vo vytvorených regiónoch ZS Košice.

„Najstaršia sanitka Záchrannej služby Košice je z roku 1999, najviac kilometrov má v košickom vozovom parku najazdených sanitka s počtom 433 191. Nad 200 tisíc kilometrov má najazdených 55 sanitiek, 29 sanitiek najazdilo nad 300 tisíc kilometrov a tri sanitky nad 400 tisíc kilometrov,“ konštatovalo ministerstvo.

Náklady na servis sanitných vozidiel predstavovali v minulom roku takmer 450 000 tisíc eur bez DPH, čo znamená priemernú cenu opravy na jedno sanitné vozidlo vo výške viac ako 7 100 eur bez DPH.

„Náklady na servis a údržbu vzrastajú u sanitných vozidiel Volkswagen Transporter T5 od ich kúpy v roku 2009 každým rokom úmerne predovšetkým s rastúcimi najazdenými kilometrami. U týchto vozidiel sa v súčasnosti počet najazdených kilometrov pohybuje od 250 000 do takmer 440 000,“ dodal rezort zdravotníctva.

ZZS Košice len za rok 2015 najazdila viac ako 3,5 mil. kilometrov a zrealizovala 117 tisíc výjazdov.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X