Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Thermometer 3581190_1920.jpg
Foto: Pixabay
20. augusta 2018 12:35 Ostatné od vZdravotnictve.skSITA

Záchranári v nedeľu ošetrili 51 pacientov, ktorí skolabovali z tepla

Záchranári v nedeľu ošetrili 51 pacientov, ktorí skolabovali z tepla. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa zdravotných záchranárov Alena Krčová, najvyšší počet výjazdov zaznamenali v Prešovskom kraji, v ktorom malo zdravotné ťažkosti v dôsledku horúčav desať pacientov, najmenej v Bratislavskom kraji, kde potrebovali pomoc traja pacienti.

Dostatok vody, vhodné oblečenie

Záchranná zdravotná služba opätovne apeluje na verejnosť, aby dbala na prevenciu – zdržiavať sa v interiéri počas obedňajších hodín, teda od 11:00 do 15:00 a dodržiavať dostatočný pitný režim. Vysoké teploty predstavujú záťaž pre každý organizmus, najohrozenejšie sú však deti, seniori a chronickí pacienti.

„Ak sa už nevyhneme pobytu vonku, netreba zabudnúť na vhodnú pokrývku hlavy a ľahký odev. Tekutiny treba dopĺňať priebežne, počas celého dňa a nečakať na pocit smädu. Ideálne je piť čistú vodu, minerálne vody, zriedené ovocné a zeleninové stavy. Kávu s mierou, alkoholu je vhodné vyhnúť sa úplne, pretože rozširuje cievy. Ak sa aj napriek prevencii vyskytnú zdravotné ťažkosti v dôsledku prehriatia, pacienta ochladzujeme a podávame mu tekutiny po malých dúškoch,“  pripomenula Krčová. V prípade zhoršenia zdravotného stavu treba kontaktovať tiesňovú linku 155, kde operátor poradí ako ďalej postupovať.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X