Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Záchranári: Počet zranených detí v lete rastie

zranenie
Morguefile.com

Počas tohto leta záchranári ošetrili 1 337 detí, čo je oproti vlaňajšku nárast o 200 prípadov a o 100 viac ako v roku 2013.

Najviac zranení si deti privodili v Prešovskom kraji, až 274 úrazov a najmenej zranení, 99, evidovali v Trnavskom kraji. Agentúru SITA o tom informoval hovorca záchranárov Boris Chmel.

V lete ošetrili priemerne 22 detí denne, ktoré skončili v opatere záchranárov. Ako ďalej informuje Chmel, tento počet sa oproti minulým rokom zvyšuje. „Pred posledným víkendom by si preto mali rodičia dať na svoje ratolesti pozor,“ uviedol Chmel a dodal, že aj napriek snahe ich neustále sledovať sa vždy môže prihodiť nešťastie.

„Stačí len pár sekúnd, malá nepozornosť a zranenie, často aj vážne, je na svete. A zvyčajne ide o úraz, ktorý nikto nečaká a nepredvída,“ skonštatoval.
Ak sa aj dieťaťu stane úraz, treba zhodnotiť situáciu a pokúsiť sa zachovať chladnú hlavu.

„Najprv vizuálne zhodnoťte, či je situácia vážna a je nutné zavolať pomoc. Ak áno, treba vytočiť číslo 155, kde musíte jasne a presne popísať situáciu. Počúvať otázky operátora a hovoriť zrozumiteľne, aby dokázal čo rýchlejšie vyhodnotiť situáciu a poslať pomoc. A do príchodu záchranárov poskytovať prvú pomoc,“ vysvetlil hovorca.

Ako doplnil, pri prvej pomoci postupujeme od najhoršieho, čiže zastavenia masívneho krvácania, uvoľnenia dýchacích ciest, resuscitácie nedýchajúceho, uloženia ho do stabilizovanej polohy a až potom ošetrujeme iné poranenia.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
Dátum 27. augusta 2015 11:22Zdroj SITA

Odporúčame

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...