Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
zranenie
Morguefile.com
27. augusta 2015 11:22 Ostatné od vZdravotnictve.skSITA

Záchranári: Počet zranených detí v lete rastie

Počas tohto leta záchranári ošetrili 1 337 detí, čo je oproti vlaňajšku nárast o 200 prípadov a o 100 viac ako v roku 2013.

Najviac zranení si deti privodili v Prešovskom kraji, až 274 úrazov a najmenej zranení, 99, evidovali v Trnavskom kraji. Agentúru SITA o tom informoval hovorca záchranárov Boris Chmel.

V lete ošetrili priemerne 22 detí denne, ktoré skončili v opatere záchranárov. Ako ďalej informuje Chmel, tento počet sa oproti minulým rokom zvyšuje. „Pred posledným víkendom by si preto mali rodičia dať na svoje ratolesti pozor,“ uviedol Chmel a dodal, že aj napriek snahe ich neustále sledovať sa vždy môže prihodiť nešťastie.

„Stačí len pár sekúnd, malá nepozornosť a zranenie, často aj vážne, je na svete. A zvyčajne ide o úraz, ktorý nikto nečaká a nepredvída,“ skonštatoval.
Ak sa aj dieťaťu stane úraz, treba zhodnotiť situáciu a pokúsiť sa zachovať chladnú hlavu.

„Najprv vizuálne zhodnoťte, či je situácia vážna a je nutné zavolať pomoc. Ak áno, treba vytočiť číslo 155, kde musíte jasne a presne popísať situáciu. Počúvať otázky operátora a hovoriť zrozumiteľne, aby dokázal čo rýchlejšie vyhodnotiť situáciu a poslať pomoc. A do príchodu záchranárov poskytovať prvú pomoc,“ vysvetlil hovorca.

Ako doplnil, pri prvej pomoci postupujeme od najhoršieho, čiže zastavenia masívneho krvácania, uvoľnenia dýchacích ciest, resuscitácie nedýchajúceho, uloženia ho do stabilizovanej polohy a až potom ošetrujeme iné poranenia.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X