Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Záchranári majú na Silvestra plné ruky práce

Ohnostroj.jpg
Pixabay.com

Silvestrovská noc znamená pre záchranárov plno práce. Vlani počas silvestrovskej noci utrpelo zranenia pri odpaľovaní zábavnej pyrotechniky 50 ľudí, z toho až 10 detí, našťastie ani jeden prípad nebol smrteľný. Informoval o tom hovorca Záchrannej zdravotnej služby Boris Chmel.

Najväčším nebezpečenstvom je podomácky vyrobená pyrotechnika. „Keď už ju chceme mať, tak ju treba kúpiť v stálych predajniach a mala by mať určite návod na použitie,“ upozornil Chmel.

Najčastejším úrazom pri takýchto  výbuchoch sú popáleniny tváre a horných končatín a tiež stratové poranenia. „Ak sa aj napriek dodržiavaniu všetkých bezpečnostných zásad stane úraz, dôležitá je správna prvá pomoc, čiže pri popáleninách rýchle a dostatočne dlhé chladenie postihnutého miesta, prekrytie poranenia a zavolanie na linku 155, alebo vyhľadanie lekárskeho ošetrenia,“ propomenul Chmel.

Čo sa týka alkoholu, vlani na Silvestra museli záchranári  zasahovať pri  110 prípadoch intoxikácie alkoholom, z toho bolo až 35 detí. Alkohol pôsobí na deti účinnejšie ako na dospelých, rýchlejšie sa vstrebáva a dostáva do organizmu. Deti naň nie sú zvyknuté a môžu sa pred sebou v partii predvádzať.

„Stretávame sa aj s tým,  že vypijú naraz väčšie množstvo tvrdého alkoholu, čo môže u nich skončiť až fatálne. Preto by dospelí počas silvestrovskej zábavy nemali na deti zabúdať a občas ich skontrolovať. Tí, ktorí majú takúto skúsenosť za sebou, určite vedia, aké je to nepríjemné a nestojí to za to, aby bol Silvester strávený v opatere zdravotníkov,“ uzavrel Chmel.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
Dátum 31. decembra 2015 10:00Zdroj vZdravotnictve.sk

Odporúčame

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...