Za zrušenie nemocnice v Kvetnici padlo trestné oznámenie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Polícia
Foto: SITA / Ľudovít Vaniher

Predseda mimoparlamentnej strany NAJ Viktor Béreš podal na Generálnu prokuratúru SR trestné oznámenie pre podozrenie spáchania trestnej činnosti v súvislosti s vyradením nemocnice pre liečbu tuberkulózy a respiračných ochorení v popradskej mestskej časti Kvetnica. Pre nedostatok financií ju zatvorili pred deviatimi rokmi, dodnes sú jej priestory nevyužívané.

Béreš označil likvidáciu nemocnice za protiústavnú a nezákonnú, tvrdí, že v jej dôsledku „došlo k všeobecnému ohrozeniu zdravia a životov občanov obnovením výskytu tuberkulózy“.

Podľa hovorkyne Úradu špeciálnej prokuratúry Jany Tökölyovej bol podnet na Generálnej prokuratúre SR zaevidovaný 15. novembra a prokurátor po jeho preštudovaní rozhodne o ďalšom zákonnom postupe.

Iných liečební je dosť

Strana NAJ listom vyzvala ministra zdravotníctva Tomáša Druckera k obnoveniu činnosti nemocnice, výzvu podniknúť v tomto smere všetky dostupné kroky adresovala aj novozvolenému predsedovi Prešovského samosprávneho kraja Milanovi Majerskému.

„S uvedeným zdravotníckym zariadením ukončila Všeobecná zdravotná poisťovňa zmluvný vzťah k 31. decembru 2007, teda pred takmer desiatimi rokmi. Ministerstvo zdravotníctva v súvislosti s uvedeným listom opätovne preverilo možnosti liečby v odbore pneumológia a ftizeológia v uvedenom regióne,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Poistenci najväčšej Všeobecnej zdravotnej poisťovne majú v súčasnosti podľa jej slov viacero možností na liečbu v Prešovskom kraji. Spomenula napríklad Sanatórium v Tatranskej Kotline, Sanatórium Dr. Guhra v Tatranskej Polianka, Národný ústav tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie vo Vyšných Hágoch či Národný ústav detskej tuberkulózy a respiračných chorôb v Dolnom Smokovci.

Župan sa vyjadrí neskôr

Novozvolený predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský, ktorý by mal do svojho úradu nastúpiť 1. decembra, čerpal pred predĺženým víkendom dovolenku a pre SITA uviedol, že k celej záležitosti sa vyjadrí po návrate do práce, akonáhle sa k danému listu dostane.

Nemocnica bola ako ústav založená v roku 1920 na liečbu TBC pre železničiarov, neskôr slúžila aj ako liečebňa pre zamestnancov československých štátnych dráh. V posledných rokoch pred zánikom nemocnice sa v nej liečili aj onkologické ochorenia, informuje mesto Poprad na svojej internetovej stránke.

Po tom, ako s ňou zdravotná poisťovňa v roku 2007 ukončila zmluvný vzťah, prišla o 70 percent príjmov, prácu tiež stratila viac ako stovka lekárov, zdravotných sestier a ostatný personál nemocnice.

Ďalšie využitie skomplikovalo vyhlásenie za kultúrnu pamiatku

Ešte v roku 2010 Popradský Korzár informoval, že nezisková organizácia Špecializovaná nemocnica respiračných chorôb, ktorá bola v zriaďovateľskej pôsobnosti Ministerstva zdravotníctva SR, previedla ústav na inú neziskovú organizáciu, a to Odborný liečebný a sociálny ústav (OLSÚ) so sídlom v Prešove.

„V objekte, ktorý je vo vlastníctve našej neziskovej organizácie, plánujeme zriadiť špecializované zariadenie na poskytovanie sociálnych služieb. Realizácia projektu si vyžaduje rozsiahlu stavebnú rekonštrukciu, pretože existujúci stav nespĺňa podmienky a technické normy na prevádzkovanie zdravotníckeho ani sociálneho zariadenia. Podľa mojich vedomostí to bol aj jeden z dôvodov, prečo bola činnosť tohto zdravotníckeho zariadenia ukončená,“ uviedol pre SITA Ján Bync, ktorý podľa Registra neziskových organizácií založil OLSÚ spolu so spoločnosťou PKB invest, s. r. o., 2. júna 2009 za účelom poskytovania zdravotnej starostlivosti.

Rovnako tvrdí, že realizácia spomínaného zámeru bola pozastavená, pretože objekt bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. „V súčasnej dobe pracujeme na zmenách v projekte, ktoré si vyžiadala skutočnosť, že objekt je národnou kultúrnou pamiatkou,“ dodal.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia