
Za lekárskym ošetrením by vycestovalo 43 % Slovákov
Z výsledkov prieskumu Európskej komisie vyplynulo, že za ostatných 12 mesiacov absolvovalo lekárske ošetrenie v inej krajine EÚ 5 % Slovákov.
Za lekárskym ošetrením do inej krajiny EÚ by bolo ochotných vycestovať až 43 % Slovákov. Vyplýva to z prieskumu Európskej komisie, ktorý uskutočnila v októbri minulého roka. Pre ošetrenie, ktoré nie je u nás dostupné, by cestovalo 68 %, za kvalitnejším ošetrením by išlo 61 %, vyšetrenie u renomovaného špecialistu ako dôvod uviedlo 40 % Slovákov. Do spomínaného prieskumu sa v 28 krajinách EÚ zapojilo celkovo 27 868 respondentov, z toho 1 038 Slovákov. Na Slovensku zbierala dáta agentúra TNS Slovakia.
Tendenciu cestovať za lekárskym vyšetrením do zahraničia majú skôr podľa zverejnených informácií obyvatelia menších krajín, ako sú Malta (78 %), Holandsko (67 %), Cyprus (66 %), Dánsko a Luxembursko (obe krajiny po 22 %).
O tom, že máme nárok na lekárske ošetrenie v ktorejkoľvek krajine EÚ, ako aj na preplatenie nákladov spojených s týmto ošetrením zdravotnou poisťovňou, vie podľa prieskumu 63 % Slovákov. Iba tretina si však myslí, že je o nároku na preplatenie nákladov dobre informovaná. O existencii národného kontaktného miesta, ktoré poskytuje informácie o cezhraničnej zdravotnej starostlivosti, vie len pätina ľudí na Slovensku.
Keby sme hľadali informácie o zdravotnej starostlivosti v inej krajine EÚ, tak by sme sa v prvom rade obrátili na svoju zdravotnú poisťovňu (60 %). Tretina Slovákov by sa informovala aj u svojho všeobecného lekára alebo lekára špecialistu (31 %), na internete (30 %), alebo by sa spýtali svojich priateľov a rodiny (28 %).
Lekárske ošetrenie v inej krajine EÚ absolvovalo za ostatných 12 mesiacov 5 % Slovákov. Z tohto počtu 3 % plánovane a 2 % neplánovane.
Najviac do zahraničia za lekárskym ošetrením cestujú Luxemburčania, konkrétne 16 %. Nasledujú Taliani (12 %) a Maďari (10 %). Na druhej strane, najmenej Bulhari (1 %), Nemci, Gréci, Estónci a Briti (všetky národy po 2 %).
V roku 2011 prijali Európsky parlament a Európska rada smernicu o právach pacientov uplatniť si zdravotnú starostlivosť v ktorejkoľvek krajine EÚ. Cieľom smernice bolo určiť jasné pravidlá a poskytnúť pacientom informácie o prístupe a o preplatení nákladov na zdravotnú starostlivosť poskytnutú v inej krajine EÚ. Smernica vstúpila do platnosti 25. októbra 2013 vo všetkých členských krajinách EÚ.
Tagy
Najčítanejšie za 24 hodín
Vyhlásili druhé kolo výziev pre integrované centrá
Žiadosti o nenávratný finančný príspevok na vybudovanie centier integrovanej zdravotnej starostlivosti možno predkladať do 21. mája … Čítať ďalej
Poisťovne zaplatia pohotovostiam viac
OPRAVENÉ – Ambulancie pohotovostnej služby dostanú od 1. marca o niečo viac peňazí. Rozhodla o … Čítať ďalej
ANS sa dohodla s VšZP na financovaní nemocníc len čiastočne
Pre zvýšenie platieb kvôli sociálnom balíčku a rekreačným poukazom sa k rokovaciemu stolu ešte vrátia. … Čítať ďalej
Šaľa chce od ministerstva transportnú službu
Vytvorenie siete nového typu ambulancie záchrannej zdravotnej služby je ešte predmetom analýzy, vyjadrilo sa ministerstvo … Čítať ďalej
Údaje o pacientoch budú zjednotené v novom informačnom systéme
ÚPVII v utorok zverejnil výzvu na národný projekt „Online procesy eZdravia“. Je naň vyčlenená suma … Čítať ďalej
Počet amputácií končatín pre diabetickú nohu na Slovensku stúpa
V roku 2016 bolo na Slovensku vykonaných 3 886 amputácií. Počet amputácií končatín v dôsledku … Čítať ďalej