Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sanitky
Foto: SITA / Dušan Hein
15. januára 2019 12:49 Zdravotníctvo od mevZdravotnictve.sk

Vzniknúť má nový druh záchraniek

Na Slovensku by mal vzniknúť nový druh ambulancií záchrannej zdravotnej služby. Určená by mala byť najmä na neodkladnú prepravu pacientov medzi zdravotníckymi zariadeniami, ktorí vyžadujú poskytovanie zdravotnej starostlivosti počas prepravy.

Uvádza sa to v predbežnej informácií o novele zákona o poskytovateľoch. V týchto dňoch ju do pripomienkového konania pripravilo ministerstvo zdravotníctva.

Zámerom je aj zriadenie dopravnej zdravotnej služby, ktorá bude určená:

  • na prepravu osoby do zdravotníckeho zariadenia alebo
  • medzi zdravotníckymi zariadeniami alebo
  • po poskytnutí zdravotnej starostlivosti zo zdravotníckeho zariadenia.

Zámerom úpravy je priamy dohľad a kontrola nad týmito poskytovateľmi. Ako uvádza ministerstvo, na Slovensku sa totiž rozmohlo množstvo fiktívnych poskytovateľov takýchto služieb.

„Taxíky“ sa neosvedčili

„Zároveň v aplikačnej praxi je nevyhnutné zriadiť dopravnú zdravotnú službu, pretože dopravu zo zdravotníckych zariadení v súčasnosti zabezpečuje „taxík“ na základe voľnej živnosti,“ upozorňuje ministerstvo.

Pri takejto preprave sa podľa ministerstva používajú staré a nekvalitné vozidlá. Taktiež sa objavujú sťažnosti na neetické správanie vodičov či výšku úhrady za prepravu. Nová úprava je nevyhnutná aj vo vzťahu k nakladaniu s osobnými údajmi a ich sprístupňovaniu vodičom „taxíka“.

V súvislosti so zriadením nových poskytovateľov zdravotnej starostlivosti je zámerom ustanoviť ich povinnosti a sankcie v prípade ich porušovania, uzatvára svoj zámer ministerstvo.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X