Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Iveta Lazorová
Iveta Lazorová | Foto: SITA / Marko Erd
7. novembra 2017 14:20 Zdravotníctvo od SITASITA

Vzniknúť by mala nová pozícia sestry s pokročilou praxou

Ide o jedno z opatrení, ktoré by malo pomôcť stabilizovať situáciu so sestrami.

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) a Ministerstvo zdravotníctva SR sa dohodli na prvých opatreniach zameraných na riešenie akútneho nedostatku sestier a pôrodných asistentiek. Ako informovali v utorok zástupcovia komory, pomôcť stabilizovať situáciu so sestrami by mali zmeny v kompetenciách, zriadenie pozície sestry s pokročilou praxou, či optimalizácia odborných špecializácií v ošetrovateľstve.

Poriadok v kompetenciách

Prvým navrhovaným opatrením je podľa prezidentky SK SaPA Ivety Lazorovej urobenie poriadku v kompetenciách, aby každá sestra jasne vedela, čo môže robiť a čo naopak nemusí vykonávať. „Každý pracovník v zdravotníctve je dôležitým článkom v systéme a mal byť mať aj jasne definované pracovné činnosti, ktoré môže vykonávať na základe svojho vzdelania, skúseností a pracovného zaradenia. Sestry a pôrodné asistentky sa čoraz častejšie v záujme pacienta dostávali do situácií, kedy museli prekročiť svoje zákonné právomoci,“ poznamenala Lazorová.

Komora sestier je preto rada, že so zástupcami ministerstva prehodnotili kompetencie jednotlivých kategórií zdravotníckych pracovníkov a do legislatívneho návrhu sa zapracovali iba tie činnosti sestier, ktoré reálne robia aj v súčasnosti, no nie sú vo vyhláške dostatočne zadefinované. Podľa zástupcov SK SaPA rozšírením kompetencií u niektorých sestier sa skvalitní zdravotná starostlivosť o pacienta, taktiež by sa mali ušetriť aj financie v systéme zdravotnej starostlivosti.

Zároveň by to mohla byť podľa prezidentky motivácia pre súčasné sestry ostať v systéme, ale aj motivácia pre potenciálnych nových uchádzačov o štúdium odboru ošetrovateľstvo alebo pôrodná asistencia. „Samozrejme, že sprehľadnenie odborných činností sestier a pôrodných asistentiek musí ísť súčasne „ruka v ruke“ s úpravou miezd. Keď máme pracovať viac, sme ochotní prevziať za svoje konanie aj patričnú zodpovednosť, a následne si zaslúžime byť aj adekvátne ohodnotení,“ dodala Lazorová.

Nová pozícia sestry s pokročilou praxou

V rámci nových opatrení by sa mala tiež zriadiť nová pozícia sestry s pokročilou praxou, ktorá by mala byť motivovaná vyššou mzdou. Ako ďalej povedala členka Prezídia a Rady SK SaPA Zuzana Haladová, Medzinárodná federácia sestier definuje sestru s pokročilou praxou ako sestru, ktorá získala odborné vedomosti a zručnosti pre rozhodovanie a kompetencie klinickej rozšírenej praxe, pričom odporúčané je ukončené magisterské vzdelanie.

Sestra s pokročilou praxou na Slovensku by mala okrem iného viesť tím, predpisovať zdravotnícky materiál a lieky, plánovať stratégie, rozhodovať o starostlivosti, viesť študentov ošetrovateľstva.

„Sestra s pokročilou praxou by ďalej mala zavádzať a hodnotiť systém kvality ošetrovateľskej starostlivosti, tvoriť ošetrovateľské štandardy, manažovať a zodpovedať za plnenie medikamentóznej liečby pacientovi. Taktiež by mala kontrolovať a analyzovať záznamy v ošetrovateľskej dokumentácii, riadiť prácu členov ošetrovateľského tímu či určovať a podávať liečbu na tlmenie bolesti a zníženie telesnej teploty a vyhodnocovať ich účinnosť v dávkovacom rozmedzí a farmakologickom zložení na základe pokynov lekára,“ priblížila Haladová.

Sestra s pokročilou praxou by tiež mohla predpisovať dietetické potraviny alebo vystavovať recepty pre vybrané lieky a základné druhy zdravotníckych pomôcok stabilizovaným chronickým pacientom na základe odporúčania lekára.

Ako uviedla v reakcii hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová, ministerstvo intenzívne spolupracuje so SK SaPA a v spolupráci s komorou pripravili aj legislatívny návrh, ktorý jasne definuje kompetencie sestier. „Cieľom je zadefinovať jasný a zrozumiteľný vzťah medzi dosiahnutým vzdelaním sestry a následne tomu prislúchajúcim kompetenciám. V prípade tzv. sestier s pokročilou praxou je rezort otvorený aj diskusii o navýšení odmeňovania týchto sestier, aktuálne analyzujeme finančný dopad takéhoto opatrenia. Predpokladáme, že legislatívny návrh komplexne upravujúci kompetencie zdravotníckych pracovníkov, teda nielen sestier, by mohol ísť do legislatívneho procesu ešte v tomto mesiaci,“ informovala.

Optimalizácia špecializačných študijných programov

Jedným z projektov spolupráce ministerstva a komory je aj optimalizácia špecializačných študijných programov v ošetrovateľstve a pôrodnej asistencie. Cieľom tohto opatrenia je podľa člena Prezídia a Rady SK SaPA Milana Laurinca umožniť sestrám špecialistkám zlepšenie medziodborovej spolupráce, zníženie finančného zaťaženia sestier pri prehlbovaní vzdelania, univerzálnejšie využitie sestier špecialistiek na trhu práce a v neposlednom rade zvýšenie kvality špecializovanej ošetrovateľskej starostlivosti.

„Sme radi, že po stretnutiach, ktoré sme absolvovali s predstaviteľmi odborov vzdelávania a ošetrovateľstva MZ SR, vzdelávacími ustanovizňami a zástupcami zamestnávateľov môžeme konštatovať, že sme sa dohodli na optimalizácii týchto programov a z celkového počtu trinásť špecializácií sa nám ich podarilo zredukovať na osem,“ uviedol Laurinc.

V rámci optimalizácie špecializačných študijných programov sa navrhuje osem špecializácií: 1. anestéziológia a intenzívna starostlivosť, 2. inštrumentovanie v operačnej sále, 3. intenzívna ošetrovateľská starostlivosť v neonatológii, 4. ošetrovateľská starostlivosť v komunite, 5. ošetrovateľská starostlivosť v pediatrii, 6. ošetrovateľská starostlivosť v psychiatrii, 7. perfuziológia (metóda, ktorá sa využíva pri operácii srdca) 8. ošetrovateľská starostlivosť o dospelých (nová špecializácia).

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X