Slováci majú informácie o závislosti na internete či alkohole. Ako je to s liekovou závislosťou?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
lieky, muž
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Informácie o závislosti na liekoch sú podľa Slovákov najmenej dostupné. V rebríčku informovanosti sa tak lepšie umiestnila aj závislosť na internete či hazardných hrách.

Dostupnosť informácií o možných rizikách vedúcich k vzniku závislostí je podľa Slovákov najlepšia u drog, alkoholu či tabakových výrobkov.

Vyplýva to z decembrového prieskumu 2muse realizovaného na reprezentatívnej vzorke 1 004 respondentov pre projekt Lieky s rozumom, ktorý zastrešuje Asociácia na ochranu práv pacientov SR.

Takmer štyristotisíc balení

Čo presne znamená pojem lieková závislosť, vedelo len 39 % opýtaných. Každý dvadsiaty o tomto možnom nežiaducom účinku nemal žiadnu vedomosť.

Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií sa pritom za prvé tri kvartály minulého roka umiestnil jeden z liekov, ktorý má potenciál vyvolať závislosť, v prvej dvadsiatke najužívanejších liekov.

Z pomerne známeho lieku zo skupiny benzodiazepínov, ktorý sa využíva v liečbe stavov úzkosti a je viazaný na lekársky predpis, sa za trištvrte roka vydalo takmer 400-tisíc balení.

Nedostatočná osveta

Pomerne vysoko sa v rebríčku umiestnil aj ďalší liek, ktorého užívanie môže viesť k vzniku liekovej závislosti.

Tento liek zo skupiny hypnotík a sedatív, rovnako viazaný na lekársky predpis, sa používa na krátkodobú liečbu nespavosti u dospelých. Za rovnaké obdobie sa na Slovensku vydalo takmer 350-tisíc balení tohto lieku.

S liekovou závislosťou sa môže stretnúť prakticky ktokoľvek, osveta v tejto oblasti však nie je dostatočná. Ukazujú to aj výsledky prieskumu.

Dodržiavanie pokynov lekára

„V rámci projektu Lieky s rozumom prinášame pacientom, ale aj širokej verejnosti užitočné informácie o tom, ako predísť vzniku liekovej závislosti, prípadne na koho sa obrátiť, ak sa už tento nežiaduci účinok u pacienta prejaví,“ uviedla prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov Mária Lévyová.

Ako dodala, v prevencii liekovej závislosti je najdôležitejšie dodržiavať pokyny lekára a akékoľvek problémy s liečbou s ním aj odkonzultovať.

„Nie je nič horšie, ako keď si pacient svojvoľne upraví dávkovanie svojho lieku, pretože má pocit, že dávka, ktorú mu predpísal lekár, už mu nestačí,“ uzavrela.

Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP)

združuje 47 pacientskych organizácii, ktoré sú zamerané na jednotlivé diagnózy.

AOPP poskytuje pacientom zdravotnícke, sociálne a právne poradenstvo, informuje o ich právach a povinnostiach, ako aj o fungovaní systému zdravotnej starostlivosti.

AOPP sa tiež podieľa na tvorbe slovenských a európskych zákonov a reprezentuje slovenské pacientske organizácie v zahraničí. Venuje sa tiež edukácii širokej verejnosti, ako aj svojich členov v aktuálnych pacientskych témach.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Mária Lévyová
Firmy a inštitúcie AOPP Asociácia na ochranu práv pacientov