Šéfka pacientskej organizácie pomenovala zásadné problémy v zdravotníctve, aj minuloročné pozitíva

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nemocnica
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovenské zdravotníctvo sa už pomaly spamätáva z náročných kovidových rokov. Aj napriek tomu, že sa stále nepodarilo dohnať všetku odloženú zdravotnú starostlivosť, niektoré zdravotné poisťovne evidujú nárast výkonov, čo je pre pacientov dobrá správa.

Na druhej strane sa však veľa problémov rokmi prehlbuje a riešenia neprichádzajú. Pre agentúru SITA to uviedla prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov (AOPP) Mária Lévyová.

Pacient sa opäť nedostal do centra záujmu

Pacient sa podľa nej ani v minulom roku nedostal do centra záujmu. „Naďalej pretrváva problém s nedostatkom zdravotníckych pracovníkov a s dostupnosťou lekárov, a to nielen špecialistov, ale už aj všeobecných lekárov. Kým v minulosti sa tento problém týkal skôr regiónov, dnes už je bežnou praxou aj vo väčších, krajských mestách,“ upozorňuje šéfka pacientskej organizácie.

Nerovnomerné rozloženie špecialistov po Slovensku, nedostatok ambulantných lekárov a s ním spojené neúnosne dlhé čakacie lehoty na vyšetrenia podľa nej nútia pacientov vyhľadať pomoc na urgentoch. „Poplatky v ambulanciách nikto nereguluje a ak sa chce pacient dostať k svojej liečbe, neraz mu nezostáva iné, než si priplatiť,“ tvrdí.

Za zmienku tiež podľa Lévyovej stojí nedostupnosť nielen drahých, alebo výnimkových, ale už aj bežných liekov. „Čoraz častejšie sme svedkami ich výpadkov. Aj keď mnohé lieky majú náhradu s rovnakým účinkom, treba povedať, že to neplatí vždy. Pacient je tak odkázaný na zháňanie si lieku v zahraničí, zmenu liečby alebo sa v tom najhoršom prípade rozhodne pre jej ukončenie, prerušenie,“ upozorňuje prezidentka AOPP.

Nová súkromná nemocnica

Minulý rok však podľa nej priniesol aj pozitíva. „V hlavnom meste pribudla nová súkromná nemocnica, pripravuje sa niekoľko projektov financovaných z plánu obnovy, ako aj veľké reformy. Niektoré by mali vstúpiť do platnosti už v novom roku,“ povedala.

Od januára sa zavádza DRG systém, ktorý by mal do nemocničnej zdravotnej starostlivosti vniesť väčšiu transparentnosť a tlak na efektivitu. Rovnako tak by sa mali v tomto roku nastaviť jasné pravidlá pre dlho očakávanú optimalizáciu siete nemocníc, pretože niektoré jej časti bolo podľa nej nutné prehodnotiť, vyprecizovať a odsunúť až na rok 2025.

„Aby sme boli korektní, viac sa zrejme očakávať ani nedalo, keďže sa od roku 2020 na stoličke ministra vystriedali štyria ministri. Po páde vlády sme tu mali úradnícku vládu a na jeseň už bolo zdravotníctvo v rukách terajšej vlády,“ povedala.

Slovenské zdravotníctvo podľa nej potrebuje jasnú víziu, finančnú aj personálnu stabilitu, zlepšenie vzťahov medzi samotnými zdravotníkmi, ale aj prinavrátenie dôvery pacientov a verejnosti k nášmu zdravotníctvu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Mária Lévyová
Firmy a inštitúcie AOPP Asociácia na ochranu práv pacientov