Poslanci sa vrátia do lavíc

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Parlament, NR SR
Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

Rokovať budú aj o prezidentom vrátenom zákone o radiačnej ochrane

Parlament by mal dnes popoludní o 13:00 začať marcovú schôdzu. NR SR by sa mala zaoberať aj prezidentom vráteným zákonom o radiačnej ochrane.

„Počas prerokúvania tohto zákona v zákonodarnom orgáne bolo do vládneho návrhu zákona doplnené ustanovenie, ktorým sa novelizuje zákon o zdravotných poisťovniach, dohľade nad zdravotnou starostlivosťou a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov,“ píše sa v stanovisku prezidenta.

Podľa tohto zákona sa majú od 15. marca tohto roka uplatňovať ustanovenia zákona o zdravotných poisťovniach upravujúce prehliadku mŕtveho tela, ktoré však nadobudnú účinnosť až 1. januára 2020.

Zákon upravuje aj obhliadky

Prezident pripomenul, že podľa Ústavy SR je Slovensko právny štát a neoddeliteľnou súčasťou princípu právneho štátu je aj princíp právnej istoty. Podľa rozhodnutia Ústavného súdu Slovenskej republiky, „ak právna norma obsiahnutá v ustanovení zákona nie je formulovaná jednoznačne a pre jej adresáta nie je dostatočne zrozumiteľná, pričom tento nedostatok nie je možné odstrániť ani výkladom podľa čl. 152 ods. 4 Ústavy Slovenskej republiky, jej obsah nie je v súlade s obsahom princípu právneho štátu vyjadreným v čl. 1 Ústavy Slovenskej republiky,“ upozornil prezident.

Vzhľadom na tú skutočnosť, že podľa schváleného zákona sa majú pri prehliadke mŕtveho tela uplatňovať od 15. marca 2018 ustanovenia zákona, ktoré majú nadobudnúť účinnosť až 1. januára 2020, má hlava štátu vážne pochybnosti o súlade schváleného zákona s Ústavou SR, a preto toto ustanovenie navrhuje parlamentu zo schváleného zákona vypustiť.

K schválenému zákonu o radiačnej ochrane bolo niekoľko pozmeňujúcich návrhov. Okrem iného sa odpúšťa 10-eurový poplatok pre tehotné ženy na urgentných príjmoch. Navrhuje sa zabezpečiť, aby bola tehotná oslobodená od úhrady pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti v rámci ústavnej pohotovostnej služby, a to pri akejkoľvek zmene jej zdravotného stavu v súvislosti s tehotenstvom a pôrodom, píše sa v spoločnej správe.

Vývoj je otázny

Vzhľadom na turbulentnú politickú situáciu je však otázne, ako bude rokovanie parlamentu vyzerať.

Ako už avizovala opozičná strana SaS, všetky svoje návrhy zákonov z rokovania tejto schôdze stiahne a nebude sa zúčastňovať na legislatívnom procese.

Ako v pondelok na tlačovej besede uviedla predsedníčka poslaneckého klubu liberálov Natália Blahová, dôvodom je podľa nej fakt, že hlasmi koaličných poslancov bolo v poslednom období prijatých viacero nekvalitných zákonov, ktoré bolo treba následne upravovať. Podľa Blahovej v súčasnej politickej situácii hrozí, že zákony, ktoré sa v parlamente prijmú, budú ešte horšie.

Uviedla tiež, že o prerušení legislatívnej činnosti rokujú aj s inými opozičnými poslancami. „Výnimkou je len prijatie ústavného zákona o skrátení volebného obdobia,“ vyhlásila Blahová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky