Počty darcov krvi opäť stúpajú, Študentskej kvapky krvi sa zúčastnilo vyše tisícpäťsto mladých prvodarcov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Darovanie krvi
Foto: ilustračné, SITA/Marek Mrviš
Tento článok pre vás načítala AI.

Počty darcov krvi, a najmä prvodarcov, sa po pandemických rokoch opäť darí zvyšovať na úroveň spred tohto obdobia.

Uviedla to generálna sekretárka Slovenského Červeného kríža (SČK) a informovala, že sa skončil 29. ročník kampane SČK Študentská kvapka krvi.

Kládli aj menej príjemné otázky

Mottom tohto ročníka kampane bolo „Shareni svoju krv a život Ti dá like“. Kampaň trvala od 23. októbra do 17. novembra. Do 40 odberových miest prišlo s úmyslom darovať krv 22 551 ľudí, pričom podmienky pre darcovstvo splnilo 19 708 z nich.

„Spolu s naším partnerom, projektom Moja krvná skupina, sme sa snažili osloviť mladých ľudí predovšetkým tam, kde sa v súčasnosti najviac pohybujú, a teda v digitálnom priestore. Vďaka štatistikám z odberových miest Národnej transfúznej služby SR vieme, že sa nám to podarilo,“ informoval SČK a spresnil, že z celkového počtu prvodarcov 3 208, patrila do vekovej kategórie 18 – 29 rokov takmer polovica z nich.

Prvýkrát prišlo darovať krv viac ako 1 500 mladých ľudí. SČK počas kampane odpovedali mladým ľuďom aj na menej príjemné otázky, ktoré sa im spájajú s darcovstvom.

„Vysvetľovali sme napríklad, či môže krv darovať človek, ktorý občasne užíva ľahké drogy, ako ovplyvní darcovstvo časté striedanie sexuálnych partnerov alebo nárazovo vyššia konzumácia alkoholu,“ priblížil SČK s tým, že študenti ich sami upozornili na dôležitosť komunikácie o podmienkach darcovstva, napríklad pri užívaní psychiatrických liekov, keďže veľa z nich už v mladom veku užíva antidepresíva.

Najviac zaujala marihuana

„Najväčší záujem však u nich vyvolal príspevok ohľadom darcovstva a fajčenia marihuany. Počas kampane sme sa snažili medzi mladými ľuďmi internetovým prieskumom zistiť, aké sú dôvody, kvôli ktorým ešte neboli darovať krv,“ informoval SČK.

Z prieskumu vyplynulo, že najčastejšou príčinou bol nevyhovujúci zdravotný stav, avšak 24 percent opýtaných uviedlo ako prekážku darcovstva strach.

Podľa SČK je to dôležitá informácia a súčasne výzva, aby informačné kampane v budúcnosti cielili aj na túto skupinu a dokázali prekonať bariéry, ktoré zdravým mladým ľuďom bránia stať sa darcami krvi.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SČK Slovenský Červený Kríž