Nezisková organizácia Plamienok upozorňuje na neexistujúce paliatívne oddelenia pre deti na Slovensku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Denné centrum Plamienok má nové priestory
Nezisková organizácia Plamienok. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Na Slovensku neexistuje paliatívne oddelenie pre deti a situácia je dlhodobo neudržateľná. Domácu paliatívnu či špeciálnu nemocničnú starostlivosť potrebujú dlhodobo nevyliečiteľne choré deti, ktoré sú opakovane hospitalizované na rôznych detských oddeleniach a starostlivosť o ne nie je optimálne koordinovaná.

Nízky počet lekárov a zdravotných sestier

Obvodní pediatri nie sú schopní ani odborne a ani kapacitne pokryť potreby týchto detí. V tlačovej správe o tom informovala nezisková organizácia Plamienok s tým, že detskú domácu paliatívnu starostlivosť poskytujú na Slovensku iba štyri domáce hospice, ktoré fungujú v rámci tretieho sektora.

Ako Plamienok ďalej vysvetlil, v detských domácich hospicoch pracuje veľmi malý počet lekárov aj zdravotných sestier. Nájsť a zamestnať nového lekára alebo sestru je veľmi náročné.

Paliatívna starostlivosť je psychicky náročná

„Dlhodobo pracovať iba v detskej paliatívnej starostlivosti je extrémne psychicky náročné, lekári potrebujú zmenu, rotáciu pracovísk a náplne práce. Lekári preto po pár rokoch práce z oblasti detskej paliatívnej starostlivosti odchádzajú,“ zdôvodnil Plamienok a informoval, že v roku 2022 na Slovensku žilo 1 135 000 detí do 19 roku života, 1700 detí vyžadovalo špecializovanú paliatívnu starostlivosť.

Ak by si 90 percent rodín vybralo domácu formu paliatívnej starostlivosti, ako ukazujú zahraničné štúdie, potrebovalo by ju cca 1500 detí. „V roku 2022 detské domáce hospice na Slovensku poskytli domácu paliatívnu starostlivosť celkovo 64 deťom počas 572 domácich návštev, z nich 22 zomrelo v tom istom roku, 15 doma a sedem v nemocnici. Detské domáce hospice poskytli domácu paliatívnu starostlivosť iba 3,9 percenta deťom, ktoré ju potrebujú.“

Nutnosť systémovej zmeny

Podľa Plamienku je nutná systémová zmena, lebo domáce hospice by museli ukončiť činnosť alebo výrazne znížiť kvalitu starostlivosti. Táto zmena je podľa organizácie možná, pretože Ministerstvo zdravotníctva SR v týchto dňoch informovalo, že sa otvorila výzva z Plánu obnovy pre zdravotnícke zariadenia, ktoré budú môcť čerpať prostriedky na rozšírenie a obnovu kapacít oddelení paliatívnej starostlivosti.

„Je to jedinečná príležitosť pre oblasť aj detskej paliatívnej starostlivosti. Pokiaľ detské nemocnice v Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach podajú projekt a požiadajú o financie, bude možné pripraviť a otvoriť prvé detské paliatívne oddelenia už v roku 2026,“ uviedol Plamienok a uzavrel s tým, že by sa tým významne zlepšila dostupnosť špecializovanej detskej paliatívnej starostlivosti a kvalita života nevyliečiteľne chorých detí a ich rodín.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MZ SR Ministerstvo zdravotníctva SRPlamienok