Nebezpečné streptokokové infekcie v Japonsku stúpajú na rekordnú úroveň, 30 percent prípadov končí smrťou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Streptokokové infekcie
Tento článok pre vás načítala AI.

Zdravotnícki predstavitelia v Japonsku sa snažia identifikovať príčinu nárastu streptokokového syndrómu toxického šoku, ktorý má až 30-percentnú úmrtnosť. Referuje o tom web The Guardian.

Odborníci varujú, že vzácna, ale nebezpečná bakteriálna infekcia, sa v Japonsku šíri rekordnou rýchlosťou, pričom úradníci sa snažia identifikovať príčinu. Očakáva sa, že počet prípadov v roku 2024 prekročí minuloročné rekordné čísla, pričom narastajú obavy, že najkrutejšia a potenciálne smrteľná forma streptokokovej choroby skupiny A, streptokokový syndróm toxického šoku, sa bude naďalej šíriť, keďže v Japonsku už zaznamenali výskyt virulentných a infekčných kmeňov.

378 prípadov evidovaných prípadov

„Stále existuje veľa neznámych faktorov týkajúcich sa mechanizmov ťažkých a náhlych foriem streptokokov a nie sme v štádiu, keď ich môžeme vysvetliť,“ uviedol japonský národný inštitút pre infekčné choroby.

Podľa údajov inštitútu zaznamenali v minulom roku dovedna 941 prípadov streptokokového syndrómu toxického šoku, no len za prvé dva mesiace tohto roka evidujú už 378 prípadov, pričom infekcie boli identifikované v 45 zo 47 japonských prefektúr.

Väčšina prípadov streptokokového syndrómu toxického šoku je spôsobená baktériou nazývanou „streptococcus pyogenes“, známejší ako streptokok skupiny A. Môže spôsobiť bolesti hrdla, hlavne u detí, a veľa ľudí to má bez toho, aby o tom vedeli a ochoreli.

30 percent prípadov končí smrťou

Ale vysoko nákazlivé baktérie, ktoré spôsobujú infekciu, môžu v niektorých prípadoch spôsobiť vážne ochorenia, zdravotné komplikácie a smrť, najmä u dospelých nad 30 rokov. Asi 30 % prípadov streptokokového syndrómu toxického šoku je smrteľných.

Starší ľudia môžu pociťovať príznaky podobné prechladnutiu, ale v zriedkavých prípadoch sa môžu príznaky zhoršiť a môžu prejsť do streptokokovej faryngitídy, tonzilitídy, zápalu pľúc a meningitídy. V najvážnejších prípadoch to môže viesť k zlyhaniu orgánov a nekróze.

Niektorí odborníci sa domnievajú, že rýchly nárast prípadov v minulom roku súvisel so zrušením obmedzení zavedených počas pandémie COVID-19.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať