Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Národnom ústave tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie
Národný ústav tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie
20. mája 2016 8:00 Zdravotnícke zariadenia od vZdravotnictve.skSITA

Na výťahy v národnom ústave tuberkulózy išlo takmer 500 tis. eur

V Národnom ústave tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie zrekonštruovali šesť výťahov, nespĺňali už súčasné požiadavky, investovali aj do nového parkoviska. 

V Národnom ústave tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie (NÚTPCHaHCH) vo Vyšných Hágoch zrekonštruovali výťahy za takmer 484 tisíc eur bez DPH. Išlo o šesť výťahov, tri osobné a tri lôžkové. Staré výťahy boli podľa riaditeľa ústavu Jozefa Poráča naposledy rekonštruované v 70. rokoch minulého storočia a nezabezpečovali už bezpečnosť a štandardnú prevádzku výťahov.

Ako povedal, myšlienky na ich rekonštrukciu tu už boli niekoľko rokov, nikdy však na to neboli financie. Pristúpiť k nej sa však napokon rozhodli po prípade, ktorý sa odohral na poliklinike v Humennom, kde v roku 2013 prišiel o život dvojročný chlapček po tom, ako spadol do výťahovej šachty.

Rekonštrukciu výťahov financoval ústav z vlastných zdrojov a rovnako aj vďaka príspevku zo štátneho rozpočtu vo výške 200 tisíc eur. Práce trvali rok, realizovali sa v troch etapách, prevádzku v NÚTPCHaHCH ale neobmedzili, keďže výťahov je šesť, podarilo sa nastaviť harmonogram a bezproblémovo pokračovať v poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Zhotoviteľom prác bola česká spoločnosť LiftComp, a. s., z Ostravy.

Pribudlo aj nové parkovisko

V areáli zariadenia sa podarilo vybudovať aj nové parkovisko, postavili ho na mieste, na ktorom predtým stál starý nevyužívaný staticky narušený sklad zeleniny. Ako informoval Poráč, práce boli ukončené vo štvrtok. „Zmluvná realizačná cena predstavovala viac ako 98-tisíc eur bez DPH zhotoviteľom diela bola spoločnosť Aktivity Tatry, s. r. o. z Veľkého Slavkova,“ uviedol. Výsledkom prác je 35 miest na parkovanie.

Nemocničné zariadenie si v júni pripomenie 75. výročia svojho oficiálneho otvorenia, súčasný štatút Národného ústavu tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie dostal v roku 2007. Ide o najvyššie položenú nemocnicu na Slovensku, nachádza sa v nadmorskej výške 1 124 metrov. V areáli sa nachádza viac ako 1 800 izieb. Ústav bol zaradený medzi Národné kultúrne pamiatky.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X