Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ct_ilustr.jpg
Foto: Pixabay.com
22. júla 2016 13:49 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Výsledky kontroly vo VšZP poskytovateľov ambulantnej starostlivosti neprekvapili

Podozrenia o nerovnomerných platbách vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni mali zástupcovia Zväzu ambulantných poskytovateľov už v minulosti.

Zástupcov Zväzu ambulantných poskytovateľov (ZAP) výsledky kontroly Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni (VšZP) neprekvapili. Ako uviedli v stanovisku, podozrenia o nerovnomerných platbách vo VšZP totiž mali už v minulosti.

„Zväz ambulantných poskytovateľov reagoval na platby Všeobecnej zdravotnej poisťovne, napríklad za niektoré výkony CT a MR, ktoré boli medializované v roku 2015. Žiadali sme tieto platby porovnať aj s inými prístrojovými svalzovými výkonmi pomerne aj v porovnaní so zahraničím a zároveň sme pre svojich členov požadovali aspoň čiastočné navýšenie úhrad za poskytovanú zdravotnú starostlivosť,“ konštatovali poskytovatelia v stanovisku.

VšZP spomínanej žiadosti nevyhovela s odôvodnením, že na takéto navýšenie nemá voľné zdroje.

ZAP očakáva, že Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR a Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) sa budú danou situáciu vo VšZP bezodkladne zaoberať a prijmú opatrenia, ktoré v budúcnosti zabránia možnej diskriminácii poskytovateľov vo VšZP.

Ich žiadosťami sa VšZP bude zaoberať v septembri

V máji tohto roku žiadal Zväz ambulantných poskytovateľov pre viac ako 100 svojich členov, ktorí dlhodobo prekračujú zmluvné objemy, navýšenie zmluvne dohodnutého finančného rozsahu vo VšZP cestou individuálneho dohodovacieho konania (IDK).

Žiadosti o IDK posudzovala VšZP vždy jedenkrát za kalendárny štvrťrok s účinnosťou od začiatku nasledujúceho štvrťroka.

„Žiadosťami členov zväzu o individuálne konanie, ktoré boli poisťovni doručené v máji 2016 a mali byť posúdené s účinnosťou nových zmluvných objemov k 1. júlu 2016, sa VšZP do dnešného dňa nezaoberala,“ upozornili ambulantní poskytovatelia.

Ako tvrdí zväz, na písomnú urgenciu nedostal dodnes žiadnu odpoveď ani vysvetlenie. Zväz získal iba neoficiálne informáciu, že VšZP sa žiadosťami o IDK bude zaoberať až v septembri 2016.

„To znamená, že ďalšie minimálne štyri mesiace budú poskytovatelia, ktorí dlhodobo prekračujú zmluvné objemy, pracovať časť mesiaca zadarmo,“ uzavrel Zväz ambulantných poskytovateľov.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X