Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bank
Foto: Stockvault.net
7. decembra 2015 16:27 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA, vZdravotnictve.sk

Výpoveď stiahlo 70 sestier, 189 ďalších ju podalo

Výpovede podalo 189 sestier v Trenčíne.

Výpoveď v štátnych nemocniciach stiahlo k pondelku celkovo 70 sestier. Informoval o tom hovorca Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Peter Bubla.

Ako ďalej doplnil, momentálne v štátnych nemocniciach začalo pracovať 34 nových sestier, ktoré nemocnice prijali po tom, čo niektorým sestrám začala plynúť výpovedná lehota. „Ďalších 20 nových sestier rokuje s vedením Fakultnej nemocnice s poliklinikou A. Reimana Prešov o prijatí do zamestnania,“ priblížil Bubla.

Ďalšie sestry však výpoveď podali – z Fakultnej nemocnice v Trenčíne plánuje odísť 189 sestier. Informoval o tom portál Náš Trenčín. Ďalšie výpovede môžu nasledovať počas decembra, citoval portál právneho zástupcu komory sestier Slavomíra Slávika.

Výpoveď 189 sestier v trenčianskej nemocnici potvrdila aj Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek. „Veríme, že čo najskôr budú nasledovať ďalšie výpovede,“ uviedla prezidentka komory Iveta Lazorová.

Spolu tak v slovenských nemocniciach sestry a pôrodné asistentky k pondelku podali 1 185 hromadných výpovedí. Ako zdôraznila Lazorová, sestry v žiadnom prípade nežiadajú zníženie platov, ale požadujú zvýšenie miezd každé tri roky, pričom trvajú na zvyšovaní miezd na základe odpracovaných rokov.

Sestry žiadajú, aby sa prijali také účinné opatrenia proti rozkrádaniu peňazí v zdravotníctve, aby sa peniaze využívali efektívne, a aby sa o pacientov staral dostatok zdravotníkov, lebo inak je pacient ohrozený.

Hromadné výpovede spustili sestry zo Žiliny v stredu 25. novembra, keď prvých 200 dalo výpovede. Následne v piatok 27. novembra odovzdali 382 výpovedí v Prešove a 92 výpovedí v bojnickej nemocnici. Neskôr padli hromadné výpovede v Košiciach (64), v Trnave (106) a v Poprade (120).

Sestry začali podávať výpovede podľa Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek, pretože schválený zákon z dielne ministerstva zdravotníctva, ktorý upravuje platy zdravotníckych pracovníkov, je zlý.

Ako vysvetlila minulý týždeň šéfka odborov Monika Kavecká, nerieši základný problém sestier v zdravotníctve, a to, že minimálny počet ľudí chce robiť kariéru ako sestra.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X