Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vszp_budova_celok.jpg
Foto: vZdravotnictve.sk
27. októbra 2017 16:03 Poisťovníctvo od SITASITA

Vyplatenie odmien vedeniu VšZP je podľa Cigánikovej drzé

AKTUALIZOVANÉ – Premiér Robert Fico bude žiadať ministra zdravotníctva Tomáša Druckera, aby zvážil, či odmeny pre vedenie VšZP boli adekvátne alebo nie.

Vyplatenie odmien vedeniu Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) vo výške takmer 25 tisíc eur pri obrovskej strate štátnej poisťovne je podľa poslankyne NR SR za stranu SaS Jany Cigánikovej drzé. „Nezaslúžia si, aby boli odmenení,“ povedala na piatkovej tlačovej besede.

Za stratu VšZP je podľa nej zodpovedná súčasná vláda a jej nominanti v štátnej zdravotnej poisťovni. Liberálna poslankyňa sa pýta, či je namieste, aby súčasné vedenie VšZP dostalo odmeny. „Pýtame sa, či súčasné plnenie ozdravného plánu sa dá považovať za dobrý výsledok,“ zdôraznila Cigániková.

Poslankyňa Cigániková upozornila na to, že do zdravotníctva ide dodatočne 100 miliónov eur, z toho približne 72 miliónov eur dostane štátna zdravotná poisťovňa.

„Podľa ich politiky môžeme teda čakať, že toto bude nazývať vedenie svojím úspechom a bude si vyplácať obrovské odmeny,“ povedala. Ak chce podľa nej Robert Fico zakazovať zisk súkromným poisťovniam, tak odmeny pre vedenie VšZP považuje za zisk konkrétnych ľudí.

Aj odmeny sú zisk

Vyzvala ministra zdravotníctva Tomáša Druckera, aby skontroloval zmluvy ľudí z vedenia VšZP. „Myslíme si, že tvrdenie „nedá sa, lebo je to tam napísané“, naozaj neobstojí,“ dodala. Ministerstvo by malo podľa Cigánikovej upresniť pravidlá odmeňovania, aby k takýmto situáciám neprichádzalo.

Tímlíder SaS pre verejné financie Eugen Jurzyca uviedol, že odmeny výške 25 tisíc eur nepovažuje za sumu, pri ktorej by sa mal „zastaviť svet“. Tento krok však považuje za symbol.

„Symbolizuje to, že aj pri neplnení plánov a pri zlých výsledkoch Robert Fico a jeho vláda vyplácajú peniaze, ktoré nevolajú zisk, ale v podstate to ekonomicky ziskom je,“ povedal.

Podstatné je podľa Jurzycu to, aby si štát vedel ustrážiť, čo za peniaze dostáva. „To je problém zdravotníctva, že nevieme presne, čo dostávame za peniaze, ktoré do zdravotníctva idú,“ zdôraznil.

Drucker to má na Ficov pokyn preveriť

Premiér Robert Fico bude žiadať ministra zdravotníctva Tomáša Druckera, aby sa na odmeny pre vedenie VšZP pozrel.

„Minister zdravotníctva bude musieť zvážiť, či to bolo alebo nebolo adekvátne vzhľadom na výsledky, ktoré dosahuje Všeobecná zdravotná poisťovňa,“ povedal predseda vlády.

Ako dodal, počká si na informácie od ministra zdravotníctva k tejto téme a potom na to môže zareagovať.

Najviac dostal Kočan

VšZP vyplatila svojmu vedeniu vysoké odmeny. Upozornil na to denník Pravda. Za minulý rok si štyria čelní predstavitelia VšZP rozdelili takmer 25 tisíc eur.

Najvyššiu odmenu, a to 9 113 eur dostal generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Miroslav Kočan, podpredsedovi Milanovi Horváthovi išlo 7 974 eur, druhému podpredsedovi Michalovi Ďurišovi pribudlo 6 834 eur.

Len 559 eur dostal člen predstavenstva Tibor Papp iba preto, lebo do funkcie nastúpil až v polovici decembra 2016. Prémie podľa denníka dostal za 13 odpracovaných dní. Ostatní boli vo funkciách od polovice mája 2016, takže mali odmeny krátené o polovicu.

Za celý rok by tieto sumy podľa denníka Pravda boli raz také vysoké. Peniaze delila VšZP s požehnaním ministerstva zdravotníctva ako jej hlavného akcionára.

Tisícové prémie dostalo podľa Pravdy aj bývalé šéfstvo, ktoré priviedlo poisťovňu takmer ku krachu. Prémie za vlaňajšok pribudli bývalému vedeniu na čele s Miroslavom Vaďurom, ktoré sa pričinilo o to, že VšZP spadla do rekordnej straty.

Vaďura si prilepšil o 4 777 eur, Antónia Borovková a Vieroslava Králičková dostali po 3 583 eur. Vo svojich funkciách skončili k 16. máju 2016.

Odmeny sú naviazané na hospodársky výsledok. Ten vlaňajší bol najhorší v histórii VšZP. Poisťovňa skončila v strate 112 miliónov eur.

VšZP: Politické útoky nekomentujeme

VšZP v reakcii uviedla, že nebude komentovať subjektívne útoky zo strany politikov a politických strán, ktoré sa nezakladajú na faktoch a zákonoch, ale len na populizme a dezinterpretáciách.

„VšZP je apolitická odborná inštitúcia, ktorá svoju činnosť vykonáva striktne v zmysle zákona. VšZP dôrazne odmieta obvinenia týkajúce sa nezákonného či svojvoľného vyplatenia odmien pre členov Predstavenstva za rok 2016,“ uviedla hovorkyňa VšZP Viktória Vasilenková.

Jediný akcionár, a to rezort zdravotníctva, po zmenách v účtovnej závierke za rok 2015 prehodnotil podľa VšZP pôvodne priznanú výšku variabilnej zložky odmeny členom predstavenstva za rok 2015. Na základe prepočtov, ktoré zohľadnili záporný výsledok hospodárenia, rozhodol, že bývalí členovia predstavenstva musia časť vyplatenej odmeny vrátiť.

„V zmysle tohto rozhodnutia im boli priznané odmeny len vo výške 50 % pôvodne priznanej a vyplatenej výšky variabilnej zložky odmeny,“ informovala zdravotná poisťovňa.

VšZP zároveň dodala, že vykoná v najbližšom čase zápočet variabilnej zložky priznanej členom bývalého predstavenstva za rok 2016 a neoprávnene vyplatenej časti variabilnej zložky za rok 2015 a rozdiel si bude nárokovať vrátiť späť.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X