Vyhlásili druhé kolo výziev pre integrované centrá

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Stetoskop
Foto: Thinkstock
Žiadosti o nenávratný finančný príspevok na vybudovanie centier integrovanej zdravotnej starostlivosti možno predkladať do 21. mája

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) v utorok vyhlásilo 2. kolo výzvy na predkladanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok na vybudovanie centier integrovanej zdravotnej starostlivosti (CIZS).

Ako ministerstvo uviedlo v tlačovej správe, zámerom opatrenia je aj modernizácia zdravotníckej infraštruktúry za účelom integrácie primárnej zdravotnej starostlivosti.

Objem finančných prostriedkov vyčlenených na túto výzvu predstavuje 28,4 mil. eur zo zdrojov Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Maximálna výška príspevku na jeden projekt je 900 tisíc eur.

Žiadosti o poskytnutie nenávratného finančného príspevku je možné predkladať do 21. mája 2019. Výzva je realizovaná v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu.

Bližšie informácie sú zverejnené na internetovej stránke.

Projekt má pomôcť miestam s horšie dostupnou starostlivosťou

V rámci prvého kola tejto výzvy bolo predložených celkovo 18 projektových zámerov. MZ ho uzavrelo 13. februára 2019.

Cieľom opatrenia je sprístupniť zdravotnú starostlivosť aj na miestach, kde bolo doteraz náročnejšie sa dostať k lekárovi a pacienti tak museli buď dochádzať za zdravotnou starostlivosťou do vzdialenejších regiónov, alebo museli neprimerane dlho čakať na vyšetrenie.

„Centrá budú na jednom mieste združovať všeobecných lekárov, pediatrov a špecialistov, čím sa vytvoria podmienky pre poskytovanie zdravotnej starostlivosti na kvalitatívne vyššej úrovni,“ uviedla ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.

Očakávajú podporu celkovo 134 centier

Oprávnenými žiadateľmi o tento príspevok sú obce, vyššie územné celky alebo nimi zriadené neziskové organizácie. Spolupracovať budú s poskytovateľmi ambulantnej zdravotnej starostlivosti, ktorým bola vydaná hodnotiaca správa k projektovému zámeru v rámci 1. kola výzvy.

MZ SR predpokladá, že v rámci opatrenia bude podporených celkovo 134 centier. Každé musí mať vybudovaný minimálny štandard, v rámci ktorého budú pôsobiť dvaja všeobecní lekári pre dospelých, jeden všeobecný lekár pre deti a dorast a gynekológ.

V centre budú pôsobiť aj ďalší špecialisti, a to najmä v závislosti od intenzity výskytu chorôb v danom území.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať