Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Výbor pre nezlučiteľnosť funkcií prerušil rokovanie o Foraiovi

NR SR
SITA / Jozef Jakubčo

Zároveň parlamentný výbor na návrh Zsolta Simona (Most-Híd) žiada poslancov v zdravotníckom výbore o poslanecký prieskum vo VšZP.

Parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií prerušil rokovanie o možnom konflikte záujmov generálneho riaditeľa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Marcela Foraia. Ten totiž v utorok večer oznámil, že odchádza z funkcie generálneho riaditeľa VšZP.

Výbor však zatiaľ nemal písomnú informáciu o jeho abdikácii. Rokovanie je prerušené, kým nebude jasné, či Forai skutočne odstúpi alebo nie.

Zároveň parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií žiada poslancov v zdravotníckom výbore o poslanecký prieskum vo VšZP. Návrh poslanca Zsolta Simona (Most-Híd) prítomní poslanci odobrili.

„Je v záujme všetkých, aby sa preverilo použitie verejných prostriedkov,“ zdôvodnil svoj návrh Simon. Otto Brixi zo Smeru-SD poznamenal, že nemá problém s tým, aby sa výbor pre nezlučiteľnosť obrátil na zdravotnícky výbor. Pripomenul ale, že zmluvy VšZP bude preverovať Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Na zmluvy VšZP s firmami, kde figuruje Anna Sučková, upozornil poslanec NR SR Miroslav Beblavý. Počas pôsobenia Foraia mala poisťovňa uzatvoriť zmluvné vzťahy so spoločnosťami Bravia, Brilance, Medical Cassovia, Medical Partners, Medimas, SPV 40 a Welix.

Zmluvy však podľa VšZP boli podpísané ešte pred tým, ako sa Marcel Forai stal generálnym riaditeľom zdravotnej poisťovne. Beblavý na to kontroval, že ide o dodatky také rozsiahle, že sa dajú považovať za nové zmluvy. Celkovo tržby všetkých siedmich firiem stúpli podľa Finstatu a zbierky listín len medzi rokmi 2011 a 2014 o 420 % z 1,611 milióna eur na 6,766 mil. eur v roku 2014.

Forai v utorok večer oznámil odstúpenie z funkcie. Minister zdravotníctva Viliam Čislák potvrdil, že jeho abdikáciu prijíma. Ak však preverovanie sporných zmlúv ukáže, že boli v poriadku, Foraia opäť vymenuje do funkcie riaditeľa VšZP.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
Dátum 23. septembra 2015 9:39Zdroj SITA

Odporúčame

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...

X