Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nemocnica
Foto: FreeImages.com
22. septembra 2015 15:51 Poisťovníctvo od vZdravotnictve.skSITA

VšZP sa dohodla s nemocnicami na pokračovaní podmienok

Všeobecná zdravotná poisťovňa zároveň od 1. októbra tohto roka zvýši platby pre ambulantnú zdravotnú starostlivosť o 4 %, pričom navýšenie sa týka aj ambulancií, ktoré sú v nemocniciach.

Všeobecná zdravotná poisťovňa sa na utorňajšom rokovaní dohodla s Asociáciou nemocníc Slovenska (ANS), že aj po 1. októbri tohto roka budú platiť súčasné cenové podmienky pre ústavnú zdravotnú starostlivosť. Ako informovala hovorkyňa VšZP Petra Balážová podmienky budú platiť do konca tohto roka.

„VšZP zároveň od 1. októbra tohto roka, tak ako už avizovala, zvýši platby pre ambulantnú zdravotnú starostlivosť o 4 percentá, toto navýšenie sa týka aj ambulancií, ktoré sú v nemocniciach,“ poznamenala Balážová.

VšZP má s nemocnicami platné zmluvy do 31. marca budúceho roka.

ANS sa minulý týždeň dohodla so zdravotnými poisťovňami Dôvera a Union na úprave platobných podmienok od 1. októbra do konca roka. O zvýšení platieb za poistencov štátu v zdravotníctve na 5,85 % zo súčasných 4,16 % informoval minister zdravotníctva SR Viliam Čislák (nominant Smer-SD).

„Som veľmi rád, že k takémuto číslu sme sa dopracovali, čo v praxi bude znamenať, že ešte tento rok pôjde 86 miliónov eur cez zdravotné poistenie do zdravotníckych zariadení, ktoré budú určené pre pacientov a aj na vyššie mzdové nároky zdravotníckych pracovníkov,“ konštatoval Čislák.

Podľa neho ide o navýšenie, ktoré dlhodobo presadzoval aj vzhľadom na akútnu potrebu riešiť pokrytie zvýšených nákladov poskytovateľov ústavnej zdravotnej starostlivosti v súvislosti so mzdovými nárokmi zdravotníckych pracovníkov.

Zdravotné poisťovne sa zaviazali v memorande, že akékoľvek finančné prostriedky získané zvýšením platby za poistencov štátu použijú výlučne na úhradu nákladov poskytnutej zdravotnej starostlivosti vykázanej poskytovateľmi ústavnej zdravotnej starostlivosti. Finančné prostriedky budú prerozdelené najmä tým poskytovateľom ústavnej zdravotnej starostlivosti, ktorí zamestnávajú v pracovnom pomere zdravotníckych pracovníkov so zvýšenými mzdovými nákladmi,“ uvádza sa v memorande, ktoré šéf rezortu podpísal koncom marca tohto roka s predstaviteľmi troch zdravotných poisťovní.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X