Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
VšZP
Foto: SITA / Ján Lörincz
30. júna 2016 11:19 Zdravotnícke zariadenia od vZdravotnictve.skSITA, vZdravotnictve.sk

VšZP rozhodne o zmluvách s tetou Ankou po kontrole

Spoločnostiam Welix, s.r.o. a SPV 40, s.r.o. zdravotná poisťovňa dočasne predĺžila zmluvy do konca tohto roka. Zároveň Všeobecná zdravotná poisťovňa nebude pokračovať po 30. júni v zmluvách s firmou Brilance, s.r.o. a zredukuje zmluvu s Klinikou Kostka

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) rozhodne o zmluvách s firmami spájanými s príbuznou bývalého generálneho riaditeľa Marcela Foraia po hĺbkovej revíznej kontrole. Ako informovala hovorkyňa VšZP Petra Balážová, spoločnostiam Welix, s.r.o. a SPV 40, s.r.o., mala 30. júna tohto roka skončiť platnosť zmlúv. V niektorých odbornostiach by v takom prípade nebola podľa Balážovej dostatočne zabezpečená zdravotná starostlivosť pre poistencov VšZP.

„Pacientska organizácia Únia pomoci a podpory zdravia, ako aj individuálni poistenci tlmočili v tejto súvislosti obavy zo zhoršenia dostupnosti niektorých špecialistov najmä v Košickom a v Prešovskom kraji. Títo poskytovatelia len v minulom roku ošetrili viac ako 40 tisíc poistencov VšZP,“ vysvetlila Balážová.

Riaditeľ VšZP: Ide nám o poistencov, nič iné za tým nie je

Generálny riaditeľ a predseda predstavenstva VšZP Miroslav Kočan upozornil, že zdravotná poisťovňa je povinná zabezpečiť dostupnú zdravotnú starostlivosť pre svojich poistencov.

Miroslav Kočan
SITA / Marek MrviššFoto: SITA / Marek Mrviš

„Za zmluvami s týmito spoločnosťami sú reálne poskytnuté zdravotné výkony a ich výpadok po 30. júni tohto roka by znamenal zníženie dostupnosti zdravotnej starostlivosti pre poistencov VšZP. Toto rozhodnutie sme urobili s maximálnym dôrazom na pacientov – našich poistencov, nič iné za tým nie je,“ vysvetlil šéf zdravotnej poisťovne.

Kočan podotkol, že rozhodnutie padlo bez akýchkoľvek emócií. „Súčasný manažment pôsobí vo VšZP päť týždňov, a to je krátky čas na akúkoľvek detailnú analýzu. V nasledujúcich týždňoch budeme robiť všetko pre to, aby sme tieto zmluvy hĺbkovo preverili a korektne túto záležitosť vyriešili. O výsledkoch týchto hĺbkových revíznych kontrol budeme verejnosť postupne informovať,“ dodal generálny riaditeľ.

Nové vedenie VšZP, nezaťažené žiadnymi väzbami na spoločnosti pôsobiace v zdravotníctve presadzuje transparentnosť a objektívnosť procesu uzatvárania zmlúv s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti. Pri nastavovaní pravidiel bude vychádzať z podrobných analýz zameraných na kvalitu a komplexnosť poskytovanej zdravotnej starostlivosti a objektívneho posúdenia existujúcej siete poskytovateľov tak, aby reálne zohľadňovala potreby poistencov v jednotlivých regiónoch.

Nové vedenie VšZP podľa zverejnených informácií zvážilo všetky argumenty, ktoré by mohli ovplyvniť dostupnosť zdravotnej starostlivosti a rozhodlo o dočasnom predĺžení spomínaných zmlúv do 31. decembra tohto roka.

Zároveň zdravotná poisťovňa nebude pokračovať po 30. júni v zmluve s firmou Brilance, s.r.o. „Táto totiž nespĺňa základnú podmienku zabezpečenia komplexnej zdravotnej starostlivosti pri diagnostike a manažmente pacientov s osteoporózou, ako aj zistené nedostatky vo vedení zdravotnej dokumentácie,“ zdôvodnila VšZP.

Po 30. júni nebude VšZP pokračovať ani v zmluve s poskytovateľom CPKSB, s.r.o. (Klinika Kostka) v odbornosti fyziatria, balneológia a liečebná rehabilitácia. „Z dôvodu zabezpečenia zdravotnej starostlivosti pre poistencov VšZP bude poskytovať zdravotnú starostlivosť v odbornosti psychiatria a neurológia v dvoch ambulanciách v Spišskej Belej,“ doplnila Balážová. Aj tieto dve ambulancie majú predĺženú zmluvu do 31. decembra.

Zmeny v zmluvách

Welix, s.r.o. – rádiológia, Košice-Západ: zmluva predĺžená do 31. decembra

SPV 40, s.r.o. – ortopédia, cievna chirurgia, stomatológia, rádiológia, Košice 1:  zmluva predĺžená do 31. decembra

Brilance, s.r.o. – rádiológia, Košice 1:  zmluva ukončená k 30. 6.

CPKSB, s.r.o. – Klinika Kostka, Spišská Belá: zmluva pre fyziatriu, balneológiu a liečebnú rehabilitáciu ukončená k 30. 6., pre psychiatriu a neurológiu predĺžená do 31. decembra

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X