Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Eura
Foto: FreeImages.com
22. marca 2016 10:49 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

VšZP považuje iniciatívu pacientov za predčasnú

Podľa Všeobecnej zdravotnej poisťovne nateraz nie sú k dispozícii presvedčivé informácie, ktoré by potvrdili nevyhnutnosť dofinancovania systému formou zvýšenia platieb za poistencov štátu na 5 %, ako to navrhuje pacientska organizácia. 

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) vníma iniciatívu Asociácie na ochranu práva pacientov (AOPP) v podobe memoranda, ktorým žiada zvýšenie sadzby za poistencov štátu na 5 % z vymeriavacieho základu, za predčasnú. Uviedla to hovorkyňa VšZP Petra Balážová.

„Všeobecná zdravotná poisťovňa má záujem podporovať všetky zmysluplné kroky smerujúce k zlepšeniu financovania zdravotníctva, ak však majú mať želateľný efekt, dôležitý je obsah, forma i správne načasovanie,“ konštatovala.

Asociácia na ochranu práv pacientov v pondelok upozornila, že aktuálna sadzba za poistencov štátu vo výške 4,3 % z vymeriavacieho základu nie je postačujúca, mala by sa zvýšiť na 5 %. Zvýšenie odvodu za poistencov štátu na päť percent žiada asociácia spolu s ďalšími 13 subjektmi v memorande, ktoré odovzdala prezidentka AOPP Katarína Kafková v Národnej rade SR, na Ministerstve zdravotníctva SR a Ministerstve financií SR.

Ako priblížila Balážová, v súčasnosti majú zdravotné poisťovne komplexné údaje týkajúce sa nákladov za poskytnutú zdravotnú starostlivosť len za mesiac január. „To znamená, že nateraz nie sú k dispozícii presvedčivé informácie, ktoré by potvrdili nevyhnutnosť dofinancovania systému formou zvýšenia platieb za poistencov štátu v navrhovanej podobe,“ upozornila Balážová.

Rovnako ešte nie sú podľa nej k dispozícii ani relevantné podklady o výkonnosti slovenskej ekonomiky a ďalšie faktory, na ktoré je potrebné prihliadať. „VšZP sa domnieva, že aj táto problematika bude súčasťou riešení, s ktorými príde nová legitímne vymenovaná vláda,“ uzavrela Balážová.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X