Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

VšZP považuje iniciatívu pacientov za predčasnú

Eura
Foto: FreeImages.com

Podľa Všeobecnej zdravotnej poisťovne nateraz nie sú k dispozícii presvedčivé informácie, ktoré by potvrdili nevyhnutnosť dofinancovania systému formou zvýšenia platieb za poistencov štátu na 5 %, ako to navrhuje pacientska organizácia. 

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) vníma iniciatívu Asociácie na ochranu práva pacientov (AOPP) v podobe memoranda, ktorým žiada zvýšenie sadzby za poistencov štátu na 5 % z vymeriavacieho základu, za predčasnú. Uviedla to hovorkyňa VšZP Petra Balážová.

„Všeobecná zdravotná poisťovňa má záujem podporovať všetky zmysluplné kroky smerujúce k zlepšeniu financovania zdravotníctva, ak však majú mať želateľný efekt, dôležitý je obsah, forma i správne načasovanie,“ konštatovala.

Asociácia na ochranu práv pacientov v pondelok upozornila, že aktuálna sadzba za poistencov štátu vo výške 4,3 % z vymeriavacieho základu nie je postačujúca, mala by sa zvýšiť na 5 %. Zvýšenie odvodu za poistencov štátu na päť percent žiada asociácia spolu s ďalšími 13 subjektmi v memorande, ktoré odovzdala prezidentka AOPP Katarína Kafková v Národnej rade SR, na Ministerstve zdravotníctva SR a Ministerstve financií SR.

Ako priblížila Balážová, v súčasnosti majú zdravotné poisťovne komplexné údaje týkajúce sa nákladov za poskytnutú zdravotnú starostlivosť len za mesiac január. „To znamená, že nateraz nie sú k dispozícii presvedčivé informácie, ktoré by potvrdili nevyhnutnosť dofinancovania systému formou zvýšenia platieb za poistencov štátu v navrhovanej podobe,“ upozornila Balážová.

Rovnako ešte nie sú podľa nej k dispozícii ani relevantné podklady o výkonnosti slovenskej ekonomiky a ďalšie faktory, na ktoré je potrebné prihliadať. „VšZP sa domnieva, že aj táto problematika bude súčasťou riešení, s ktorými príde nová legitímne vymenovaná vláda,“ uzavrela Balážová.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
Dátum 22. marca 2016 10:49Zdroj SITA

Odporúčame

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...

X