Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

VšZP odmieta scenáre KDH o zhoršení starostlivosti

VšZP
Foto: SITA / Ján Lörincz

Zdravotná poisťovňa podľa hovorkyne Petry Balážovej počítala s dopadom odvodovej odpočítateľnej položky, pričom finančné zdroje sú zahrnuté v rozpočte a ich vyplatenie nebude mať negatívny vplyv na zdravotnú starostlivosť.

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) odmieta „poplašné scenáre“ KDH o možnom zhoršení dostupnosti zdravotnej starostlivosti v roku 2016 pre zavedenie odvodovej odpočítateľnej položky.

Expert na zdravotníctvo v KDH Marian Faktor v utorok uviedol, že VšZP bude musieť zo zdravotnej starostlivosti na tento rok ukrojiť výkony za minimálne 70 miliónov eur. Ako vysvetlil, tieto peniaze bude musieť vrátiť poistencom v rámci odvodovej odpočítateľnej položky (OOP) za rok 2015.

Hovorkyňa VšZP Petra Balážová v reakcii poznamenala, že Faktorove vyjadrenia považuje poisťovňa za súčasť jeho politickej agendy v rámci predvolebnej kampane.

„Nie je pravdou, že VšZP budú chýbať desiatky miliónov eur na zdravotnú starostlivosť. Pravdou je, že VšZP plánuje na rok 2016 na zdravotnú starostlivosť pre svojich poistencov o zhruba 155,7 milióna eur viac, pričom tieto sú kryté reálnymi disponibilnými zdrojmi v roku 2016,“ priblížila Balážová.

Zdravotné poisťovne budú mať podľa Faktora tento rok problém zabezpečiť rovnaký rozsah zdravotnej starostlivosti. Približne 60 % ľudí, ktorí mali v roku 2015 nárok na OOP, si ju minulý rok neuplatnili v preddavkoch. Poisťovne ju budú musieť teraz jednorázovo vyplatiť v rámci ročného zúčtovania. Expert na zdravotníctvo predpokladá, že v rovnakom čase, kedy dostanú ľudia vratky z OOP, sa zhorší dostupnosť zdravotnej starostlivosti. „Upozorňovali sme už pri schvaľovaní rozpočtu, že robiť sociálnu politiku na úkor zdravia ľudí je nielen nezodpovedné, ale aj krátkozraké. Tie peniaze jednoducho budú chýbať a ten čas sa blíži,“ dodal Faktor.

Balážová ubezpečila, že VšZP aj v tomto roku zabezpečí dostupnú, kvalitnú a efektívnu zdravotnú starostlivosť a jej rozsah sa nijako nezníži.

„Vzhľadom na to, že odvodovú odpočítateľnú položku si v roku 2015 uplatnilo iba 25 percent poistencov, finančný dopad sa výraznejšie prejaví v roku 2016 v rámci ročného zúčtovania za rok 2015. VšZP boli tieto skutočnosti známe, preto prepočítala výšku preplatkov, ktoré bude musieť poistencom vrátiť, vytvorila a zaúčtovala rezervu a samozrejme túto premietla aj do obchodno-finančného plánu na rok 2016,“ uzavrela Balážová s tým, že finančné zdroje sú zahrnuté v rozpočte zdravotnej poisťovne a ich vyplatenie nebude mať negatívny dopad na zdravotnú starostlivosť.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
Dátum 24. februára 2016 8:25Zdroj SITA

Odporúčame

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...