Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
VšZP
Foto: SITA / Ján Lörincz
24. februára 2016 8:25 Poisťovníctvo od vZdravotnictve.skSITA

VšZP odmieta scenáre KDH o zhoršení starostlivosti

Zdravotná poisťovňa podľa hovorkyne Petry Balážovej počítala s dopadom odvodovej odpočítateľnej položky, pričom finančné zdroje sú zahrnuté v rozpočte a ich vyplatenie nebude mať negatívny vplyv na zdravotnú starostlivosť.

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) odmieta „poplašné scenáre“ KDH o možnom zhoršení dostupnosti zdravotnej starostlivosti v roku 2016 pre zavedenie odvodovej odpočítateľnej položky.

Expert na zdravotníctvo v KDH Marian Faktor v utorok uviedol, že VšZP bude musieť zo zdravotnej starostlivosti na tento rok ukrojiť výkony za minimálne 70 miliónov eur. Ako vysvetlil, tieto peniaze bude musieť vrátiť poistencom v rámci odvodovej odpočítateľnej položky (OOP) za rok 2015.

Hovorkyňa VšZP Petra Balážová v reakcii poznamenala, že Faktorove vyjadrenia považuje poisťovňa za súčasť jeho politickej agendy v rámci predvolebnej kampane.

„Nie je pravdou, že VšZP budú chýbať desiatky miliónov eur na zdravotnú starostlivosť. Pravdou je, že VšZP plánuje na rok 2016 na zdravotnú starostlivosť pre svojich poistencov o zhruba 155,7 milióna eur viac, pričom tieto sú kryté reálnymi disponibilnými zdrojmi v roku 2016,“ priblížila Balážová.

Zdravotné poisťovne budú mať podľa Faktora tento rok problém zabezpečiť rovnaký rozsah zdravotnej starostlivosti. Približne 60 % ľudí, ktorí mali v roku 2015 nárok na OOP, si ju minulý rok neuplatnili v preddavkoch. Poisťovne ju budú musieť teraz jednorázovo vyplatiť v rámci ročného zúčtovania. Expert na zdravotníctvo predpokladá, že v rovnakom čase, kedy dostanú ľudia vratky z OOP, sa zhorší dostupnosť zdravotnej starostlivosti. „Upozorňovali sme už pri schvaľovaní rozpočtu, že robiť sociálnu politiku na úkor zdravia ľudí je nielen nezodpovedné, ale aj krátkozraké. Tie peniaze jednoducho budú chýbať a ten čas sa blíži,“ dodal Faktor.

Balážová ubezpečila, že VšZP aj v tomto roku zabezpečí dostupnú, kvalitnú a efektívnu zdravotnú starostlivosť a jej rozsah sa nijako nezníži.

„Vzhľadom na to, že odvodovú odpočítateľnú položku si v roku 2015 uplatnilo iba 25 percent poistencov, finančný dopad sa výraznejšie prejaví v roku 2016 v rámci ročného zúčtovania za rok 2015. VšZP boli tieto skutočnosti známe, preto prepočítala výšku preplatkov, ktoré bude musieť poistencom vrátiť, vytvorila a zaúčtovala rezervu a samozrejme túto premietla aj do obchodno-finančného plánu na rok 2016,“ uzavrela Balážová s tým, že finančné zdroje sú zahrnuté v rozpočte zdravotnej poisťovne a ich vyplatenie nebude mať negatívny dopad na zdravotnú starostlivosť.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X