Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Primár Vojtko
Primár Matúš Vojtko Svet zdravia
13. mája 2016 9:47 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skvZdravotnictve.sk

Vojtko: Študenti medicíny by sa mali viac hodín venovať praxi

Prepojenie štúdia medicíny s praxou nie je dostatočné. Vníma to primár Oddelenia anesteziológie a intenzívnej medicíny (OAIM) v michalovskej nemocnici Matúš Vojtko. „Mali by sme sa asi viac venovať praxi. Teória je tiež samozrejme dôležitá, ale možno viac hodín by sme mali presunúť do nemocníc,“ povedal v rozhovore pre portál vZdravotnictve.sk.

Po skončení štúdia vojtko odišiel do Nemecka, kde pôsobil deväť rokov. Vojtko svoj odchod zdôvodnil nedostatočnými možnosťami pre profesionálny rozvoj. „S tým sa človek buď stotožní, alebo bude bojovať proti tomu, bude sa snažiť niečo zaviesť, nový liek, postup. Keď mu to nie je umožnené, tak je len otázkou času, kedy odíde,“ povedal.

Primár upozorňuje, že ak má pacient dostať čo najviac, lekári sa musia neustále vzdelávať. „Kto chce byť dobrý lekár, musí tomu venovať celý život,“ dodal Vojtko.

Môže to fungovať aj na Slovensku

Motívov pre návrat na Slovensko bolo podľa neho viac, či už rodina alebo profesné dôvody, vrátane výzvy v podobe postu primára v nemocnici novej generácie.

„Priniesol som svoje vedomosti a skúsenosti z Nemecka sem. Zrazu sme zistili, že to funguje bez problémov. Že také oddelenia ako ARO, ktoré by vo všeobecnosti malo byť stratové, lebo liečba je neuveriteľne nákladná, nemusí byť stratové,“ poznamenal primár.

Hlavný rozdiel pri porovnaní systému práce v Nemecku a na Slovensku je podľa Vojtka, že v Nemecku vládne poriadok. „To je v mentalite ľudí. Tam neexistuje, že keď sa mi vizita začína o siedmej, že by sme za desať sedem nečakali. Nie, že niekto príde o siedmej alebo minútu pred siedmou, neexistuje. Tam je disciplína,“ upozornil.

Nová nemocnica má zvýšiť úroveň

Spoločnosť Svet zdravia dokončila hrubú stavbu nemocnice novej generácie v Michalovciach. Plánovaná investícia predstavuje 34 miliónov eur, pričom prevádzka nemocnice by mala začať v úvode roka 2018.

Súčasťou nemocnice novej generácie v Michalovciach budú aj centrálny urgentný príjem, komplexná rádiodiagnostika s CT a s MR, oddelenie multiodborovej intenzívnej starostlivosti, lôžkové časti (310 až 370 plávajúcich lôžok v novej budove, celkový počet lôžok nemocnice vrátane infektologického a onkologického pavilónu bude až 443). Pre pacientov, zamestnancov a pre dodávateľov bude k dispozícii 170 parkovacích miest.

Od novej nemocnice si primár OAIM sľubuje zvýšenie úrovne poskytovanej starostlivosti pre pacientov. Osobne by Vojtko privítal predovšetkým rýchlejšiu diagnostiku ochorení a liečbu.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X