Preplatenie nákladov na zdravotnú starostlivosť v zahraničí – ako to prebieha a na čo si dať pozor?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vofinanciach.jpg
Foto: Pexels

Úraz či náhla choroba, to veru nie je nič príjemné; tobôž nie v prípade, ak tieto momenty musíte riešiť v zahraničí. Ako sa vysporiadať s preplatením nákladov na zdravotnú starostlivosť v zahraničí a na čo by ste si mali v tejto veci dávať najväčší pozor?

V rámci EÚ pomôže EPZP

Európsky preukaz zdravotného poistenia (ďalej len EPZP) môže človeku, ktorý pri návšteve členského štátu EÚ potrebuje lekárske ošetrenie, veľmi pomôcť. Značne totiž zjednodušuje náhradu prípadných výdavkov či platby za konkrétny lekársky úkon. Vďaka EPZP má poistenec nárok na rovnakú zdravotnú starostlivosť (a za rovnakých podmienok) ako obyvatelia príslušného štátu. Ak teda za ošetrenia neplatia miestni, nemali by ste zaň platiť ani vy. Ak sa za ošetrenie platí, náhradu výdavkov treba riešiť s inštitúciou v mieste pobytu, alebo s vašou „domovskou“ zdravotnou poisťovňou. V každom členkom štáte sa nachádza aspoň jedna inštitúcia, ktorú v danej veci môžete kontaktovať. Pri náhrade výdavkov za ošetrenie sa postupuje podľa pravidiel, ktoré sú platné v štáte, kde k ošetreniu došlo.

Čo robiť bez pomoci EPZP?

Niektorí ľudia však nie sú držiteľmi EPZP a existujú nemocnice (napríklad súkromné), ktoré do systému úhrady cez EPZP nepatria – čo robiť v takomto prípade? Je pravdepodobné, že za týchto podmienok nebude ošetrenie bezplatné. O refundáciu nákladov však svoju zdravotnú poisťovňu môžete žiadať aj tak a to i v prípade, že ste ošetrenie podstúpili vo verejnom zdravotníckom zariadení. Pri náhrade nákladov sa bude postupovať podľa rozhodnutia poistenca buď vo výške úhrady nákladov ako v Slovenskej republike, alebo vo výške, ako hradí inštitúcia, ktorá vykonáva sociálne zabezpečenie v inom členskom štáte.

Dôležité doklady a postup žiadosti o refundáciu nákladov

Okrem EPZP patria medzi doklady potvrdzujúce nárok na príslušnú zdravotnú starostlivosť aj tzv. nárokové doklady – formuláre a prenosné dokumenty, kompletný zoznam ktorých má Všeobecná zdravotná poisťovňa na svojej webovej stránke. V prípade, že bude potrebné za zdravotnú starostlivosť zaplatiť na mieste v hotovosti (viď. odsek vyššie), mali by ste si doklad o zaplatení dobre uschovať. Jeho originál totiž budete musieť predložiť v rámci žiadosti o refundáciu nákladov, ktorú budete pravdepodobne riešiť neskôr. Ak platba prebehla bezhotovostne, bude potrebné doložiť výpis z bankového účtu (prípadne ústrižok z poštovej poukážky), odkiaľ platba odišla. K tomu je potrebné priložiť záznam o ošetrení, originál rozpisu a vyúčtovania poskytnutých zdravotných úkonov a tiež predpis na lieky alebo zdravotnícke pomôcky. S veľkou pravdepodobnosťou pôjde o doklady v cudzom jazyku, ich oficiálny preklad však nie je potrebný.

Cielené vycestovanie za zdravotnou starostlivosťou do iného členského štátu EÚ – cezhraničná zdravotná starostlivosť

Môže sa stať, že človek vycestuje do iné členského štátu zámerne, s cieľom využiť miestne služby zdravotnej starostlivosti. Ak sa jedná o zdravotnú starostlivosť, ktorá je v SR hradená a poskytovaná zo zdrojov verejného zdravotného poistenia, vzniká pacientovi nárok na refundáciu v rovnakej výške a za rovnakých podmienok, ako hradí za daný zákrok zdravotná poisťovňa na území Slovenskej republiky. Výnimku tvoria výkony uvedené vo Vyhláške 341/2013 Z.z. na ktoré je potrebný predchádzajúci súhlas zdravotnej poisťovne. Všetky náležitosti ohľadne preplácania nákladov za cezhraničnú zdravotnú starostlivosť a lehoty, v rámci ktorých je potrebné o refundáciu požiadať, upravuje zákon č. 580/2004 Z. z. (Zákon o zdravotnom poistení), ktorý nájdete voľne dostupný na internete. Chybu však nespravíte ani vtedy, ak sa v príslušnej veci poradíte s pracovníkom vašej zdravotnej poisťovne. Potrebné informácie môžu mať v inkriminovanom okamihu cenu zlata.

Za ošetrenie v štátoch mimo EU je možné na základe žiadosti o preplatenie refundovať len neodkladnú zdravotnú starostlivosť vo výške úhrady nákladov ako na Slovensku, z uvedeného dôvodu je vhodné pred vycestovaním do zahraničia uzavrieť cestovné poistenie liečebných nákladov v komerčnej poisťovni.

Inzercia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať