Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Vlani zaznamenali 86 nových prípadov HIV/AIDS

Hiv_stuzka.jpg
FreeImages.com

Slovensko podľa Správy o plnení Národného programu prevencie HIV/AIDS patrí naďalej k členským štátom EÚ s najnižším výskytom HIV infekcie, za posledné roky však zaznamenáva vzostupný trend vo výskyte nových prípadov

Od začiatku monitorovania prípadov HIV/AIDS v Slovenskej republike v roku 1985 do konca minulého roku registrujú úrady celkovo 811 prípadov infekcie vírusom ľudskej imunitnej nedostatočnosti, a to tak u občanov Slovenska i cudzincov.

Zo 674 prípadov u slovenských občanov sa 587 vyskytlo u mužov a 87 u žien. U 87 osôb (74 mužov, 13 žien) prešla HIV infekcia do štádia AIDS a zaznamenaných bolo 59 úmrtí na túto chorobu.

Väčšinu HIV infekcií (65 %) zaznamenali v skupine homosexuálnych mužov, heterosexuálnym stykom bolo prenesených 23,9 % infekcií a 2,2 % injekčným užívaním drog. Známy je aj jeden prípad nákazy transfúziou krvi mimo Slovenska v roku 1986, v 8,7 % prípadov nebol spôsob prenosu stanovený.

Najviac ľudí s HIV žije vo väčších mestách a najvyššia kumulatívna incidencia HIV infekcie je dlhodobo v Bratislavskom kraji. Údaje vyplývajú zo Správy o plnení Národného programu prevencie HIV/AIDS v Slovenskej republike, ktorú dnes schválila vláda.

Počet rastie, stále sme však na chvoste

Slovensko podľa správy patrí naďalej k členským štátom Európskej únie s najnižším výskytom HIV infekcie, za posledné roky však zaznamenáva vzostupný trend vo výskyte nových prípadov.

V roku 2015 diagnostikovali a epidemiologicky vyšetrili 86 nových prípadov HIV infekcie. Sedem prípadov diagnostikovali u cudzincov počas ich pobytu na Slovensku.

V roku 2015 zaznamenali deväť prípadov syndrómu získanej imunitnej nedostatočnosti (AIDS) a hlásených bolo päť úmrtí pacientov s HIV infekciou.

U novodiagnostikovaných prípadov výrazne prevláda nákaza pri sexuálnom styku, u mužov k nej dochádza stále častejšie už v nižšom veku. Sporadické prípady v ťažko dostupnej skupine populácie, u injekčných užívateľov drog, predstavujú riziko skrytého šírenia infekcie HIV.

Ministerstvo je s plnením programu spokojné

Na základe vyhodnotenia jednotlivých aktivít ministerstvo zdravotníctva v správe konštatuje, že základné aktivity Národného programu prevencie HIV/AIDS boli v roku 2015 splnené.

Program je zameraný na celú populáciu Slovenska, pričom dôraz kladie na ohrozené skupiny obyvateľstva. Prevencia HIV/AIDS je zameraná najmä na zníženie rizika vzniku a šírenia infekcie, zníženie nežiaducich následkov, ako aj na zníženie osobného a sociálneho dopadu HIV infekcie na jednotlivcov a spoločnosť.

Aktivity zahŕňali programy a kampane prevencie HIV/AIDS zamerané na širokú verejnosť vrátane:

  • zvyšovania informovanosti verejnosti prostredníctvom masovokomunikačných prostriedkov,
  • edukačné programy zamerané na mládež a na obyvateľov marginalizovaných skupín obyvateľstva,
  • zdravotnú výchovu pre homosexuálnych mužov, osoby poskytujúce platené sexuálne služby a pre injekčných užívateľov drog

Preventívne aktivity boli zamerané aj na vojakov vysielaných na misie mimo územia Slovenska, na väzňov a na imigrantov v záchytných táboroch a azylových zariadeniach.

Smerovali aj na vzdelávanie zdravotníckych pracovníkov v súvislosti s možným prenosom HIV/AIDS v zdravotníckych zariadeniach a na obmedzenie stigmatizácie a diskriminácie ľudí žijúcich s HIV.

Na aktivitách participovalo Ministerstvo zdravotníctva SR, Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, Ministerstvo obrany SR, Ministerstvo vnútra SR, Ministerstvo spravodlivosti SR – Zbor väzenskej a justičnej stráže, Ústav verejného zdravia, Národné rehabilitačné centrum, Centrum pre liečbu drogových závislostí, Slovenský Červený kríž a mimovládne organizácie.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
Dátum 7. júla 2016 14:10Zdroj SITA

Odporúčame

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...