Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Hiv_stuzka.jpg
FreeImages.com
7. júla 2016 14:10 Ostatné od vZdravotnictve.skSITA

Vlani zaznamenali 86 nových prípadov HIV/AIDS

Slovensko podľa Správy o plnení Národného programu prevencie HIV/AIDS patrí naďalej k členským štátom EÚ s najnižším výskytom HIV infekcie, za posledné roky však zaznamenáva vzostupný trend vo výskyte nových prípadov

Od začiatku monitorovania prípadov HIV/AIDS v Slovenskej republike v roku 1985 do konca minulého roku registrujú úrady celkovo 811 prípadov infekcie vírusom ľudskej imunitnej nedostatočnosti, a to tak u občanov Slovenska i cudzincov.

Zo 674 prípadov u slovenských občanov sa 587 vyskytlo u mužov a 87 u žien. U 87 osôb (74 mužov, 13 žien) prešla HIV infekcia do štádia AIDS a zaznamenaných bolo 59 úmrtí na túto chorobu.

Väčšinu HIV infekcií (65 %) zaznamenali v skupine homosexuálnych mužov, heterosexuálnym stykom bolo prenesených 23,9 % infekcií a 2,2 % injekčným užívaním drog. Známy je aj jeden prípad nákazy transfúziou krvi mimo Slovenska v roku 1986, v 8,7 % prípadov nebol spôsob prenosu stanovený.

Najviac ľudí s HIV žije vo väčších mestách a najvyššia kumulatívna incidencia HIV infekcie je dlhodobo v Bratislavskom kraji. Údaje vyplývajú zo Správy o plnení Národného programu prevencie HIV/AIDS v Slovenskej republike, ktorú dnes schválila vláda.

Počet rastie, stále sme však na chvoste

Slovensko podľa správy patrí naďalej k členským štátom Európskej únie s najnižším výskytom HIV infekcie, za posledné roky však zaznamenáva vzostupný trend vo výskyte nových prípadov.

V roku 2015 diagnostikovali a epidemiologicky vyšetrili 86 nových prípadov HIV infekcie. Sedem prípadov diagnostikovali u cudzincov počas ich pobytu na Slovensku.

V roku 2015 zaznamenali deväť prípadov syndrómu získanej imunitnej nedostatočnosti (AIDS) a hlásených bolo päť úmrtí pacientov s HIV infekciou.

U novodiagnostikovaných prípadov výrazne prevláda nákaza pri sexuálnom styku, u mužov k nej dochádza stále častejšie už v nižšom veku. Sporadické prípady v ťažko dostupnej skupine populácie, u injekčných užívateľov drog, predstavujú riziko skrytého šírenia infekcie HIV.

Ministerstvo je s plnením programu spokojné

Na základe vyhodnotenia jednotlivých aktivít ministerstvo zdravotníctva v správe konštatuje, že základné aktivity Národného programu prevencie HIV/AIDS boli v roku 2015 splnené.

Program je zameraný na celú populáciu Slovenska, pričom dôraz kladie na ohrozené skupiny obyvateľstva. Prevencia HIV/AIDS je zameraná najmä na zníženie rizika vzniku a šírenia infekcie, zníženie nežiaducich následkov, ako aj na zníženie osobného a sociálneho dopadu HIV infekcie na jednotlivcov a spoločnosť.

Aktivity zahŕňali programy a kampane prevencie HIV/AIDS zamerané na širokú verejnosť vrátane:

  • zvyšovania informovanosti verejnosti prostredníctvom masovokomunikačných prostriedkov,
  • edukačné programy zamerané na mládež a na obyvateľov marginalizovaných skupín obyvateľstva,
  • zdravotnú výchovu pre homosexuálnych mužov, osoby poskytujúce platené sexuálne služby a pre injekčných užívateľov drog

Preventívne aktivity boli zamerané aj na vojakov vysielaných na misie mimo územia Slovenska, na väzňov a na imigrantov v záchytných táboroch a azylových zariadeniach.

Smerovali aj na vzdelávanie zdravotníckych pracovníkov v súvislosti s možným prenosom HIV/AIDS v zdravotníckych zariadeniach a na obmedzenie stigmatizácie a diskriminácie ľudí žijúcich s HIV.

Na aktivitách participovalo Ministerstvo zdravotníctva SR, Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, Ministerstvo obrany SR, Ministerstvo vnútra SR, Ministerstvo spravodlivosti SR – Zbor väzenskej a justičnej stráže, Ústav verejného zdravia, Národné rehabilitačné centrum, Centrum pre liečbu drogových závislostí, Slovenský Červený kríž a mimovládne organizácie.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X