Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Vláda v stredu bude hovoriť o o koncepcii oddlženia

Eura_diera.jpg
Foto: Pixabay.com

Po dlhom letnom čakaní by ministri mali v stredu rokovať o koncepcii oddlženia zdravotníckych zariadení. O materiáli mala vláda rokovať už koncom júna, vtedy ho však minister zdravotníctva Tomáš Drucker stiahol z rokovania kabinetu.

Na oddlženie zdravotníckych zariadení by sa malo vyčleniť do 585 mil. eur zo štátnych finančných aktív. Podľa materiálu zo spomínanej sumy predstavuje poskytnutie návratnej finančnej výpomoci pre Národnú transfúznu službu SR na úhradu záväzkov po lehote splatnosti v sume 28 mil. eur.

Základnými princípmi oddlženia budú podľa ministra zdravotníctva rovnaký prístup a zaobchádzanie pre všetkých, dobrovoľnosť na strane dlžníka a na strane veriteľa transparentnosť.

Dodávatelia nesúhlasia

Slovenská asociácia dodávateľov zdravotníckych pomôcok (SK+MED) s obsahom koncepcie opätovne nesúhlasí. „K danému materiálu sme sa niekoľkokrát osobne stretli, avšak k ústretovým krokom zo strany MZ SR neprišlo. Materiál na oddlženie sa nezmenil,“ uviedla v otvorenom liste asociácia SK+MED.

Ako dodávatelia upozorňujú, pohľadávky veriteľov nemocníc stále narastajú. Štátne nemocnice dlhujú dodávateľom zdravotníckych pomôcok a špeciálneho zdravotníckeho materiálu združených v asociácii SK+MED ku koncu druhého štvrťroka 2017 takmer 188 mil. eur. Z tejto sumy je výška pohľadávok po lehote splatnosti viac ako 160 mil. eur.

Pohľadávky staršie ako 365 dní sú vo výške 93 mil. eur. Úroky z omeškania a zmluvné pokuty tvoria nad rámec týchto údajov ešte sumu viac ako 25 mil. eur.

Dodávatelia špeciálneho zdravotníckeho materiálu sú podľa asociácie nútení predávať aj naďalej svoje pohľadávky tretím stranám, bez čoho by bol celkový dlh za členov SK+MED oveľa vyšší.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
Autor vZdravotnictve.sk, SITADátum 12. septembra 2017 15:57

Odporúčame

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...