Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
3. schôdza vlády SR
Predseda vlády SR Robert Fico (v strede) a podpredseda vlády SR pre investície Peter Pellegrini (vľavo) SITA / Jakub Julény
13. apríla 2016 15:45 Nezaradené od vZdravotnictve.skvZdravotnictve.sk, SITA

Vláda sľubuje zvyšovať kvalitu zdravotnej starostlivosti

AKTUALIZOVANé – Vláda v stredu schválila svoje programové vyhlásenie, s ktorým sa bude na budúci týždeň uchádzať o dôveru parlamentu. V časti o zdravotnej politike sľubuje zvyšovať kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti, transparentnosť, ale aj prehodnotenie siete koncových nemocníc.  Čakacie lehoty na zdravotné a ošetrovateľské výkony by sa mali skrátiť a definovať by sa mali maximálne lehoty v nemocniciach.

Ako sa uvádza v schválenom materiáli, základnými bodmi budú:

  • Pacient na prvom mieste
  • Transparentnosť
  • Efektívnosť a účelnosť
  • Dôstojnosť povolania
  • Rozvoj, obnova a modernizácia

„Z pohľadu cieľov zdravotnej politiky som spokojný, podarilo sa tam dostať v podstate všetky veci, na ktorých sme sa dohodli aj so stavovskými organizáciami,“ povedal minister zdravotníctva Tomáš Drucker po rokovaní vlády.

V súčasnosti plánuje Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR rozpracovať programové vyhlásenie vlády do detailných cieľov. „Spustíme istý program zmien, to znamená každá oblasť bude nejaký ucelený projekt. Chceme jasný harmonogram a jasné ciele,“ dodal šéf rezortu. Poznamenal tiež, že súčasťou poradných tímov by mali byť aj ľudia z komôr či asociácií.

Rezort zdravotníctva chce vytvoriť podmienky pre transparentné výberové konania na obsadzovanie pozícií riaditeľov nemocníc a špecializovaných ústavov. Jasné pravidlá by mali byť aj pre obsadzovanie kontrolných funkcií v kľúčových orgánoch inštitúcií MZ SR (Všeobecnej zdravotnej poisťovni, Úrade pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, nemocniciach a ústavoch).

Podľa schváleného programového vyhlásenia by mala vláda okamžite začať s postupnou centralizáciou obstarávania štátnych nemocníc na úrovni MZ SR a so zverejňovaním porovnávacích cenníkov.

Platy podľa zásluhovosti

Odmeňovanie zdravotníckych pracovníkov by malo byť podľa ministra na základe zásluhového princípu. „Ak niekto dosiahne špecializáciu, odbornosť, tak má garantovanú nejakú minimálnu mzdu. To si myslím, že je oveľa viac motivačné ako ísť len cez valorizáciu prostredníctvom odpracovaných rokov,“ spresnil Drucker.

Vláda plánuje v spolupráci s odbornou verejnosťou vypracovanie koncepcie a stratégie rozvoja zdravotníctva SR na 20 rokov.

V programovom vyhlásení sa nachádza aj vybudovanie a odovzdanie do prevádzky novej univerzitnej nemocnice v Bratislave s optimalizáciou súčasného lôžkového fondu UNB.

„Oboznamujem sa s detailmi projektu, so štúdiou uskutočniteľnosti, v tom akom stave prebieha dialóg. Myslím si, že štát si dokáže trúfnuť aj na takúto nemocnicu,“ konštatoval Drucker. Pripustil tak, že by ju dokázal postaviť aj samotný štát z vlastných prostriedkov.

Kabinet bude podľa zverejnených informácií pokračovať v prijímaní komplexných riešení na znižovanie administratívneho zaťaženia pri podnikaní, napríklad zrušením povinnej zdravotnej služby.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X